RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sfałszowane wybory parlamentarne w Rosji. Śledztwo niezależnych mediów

Sfałszowane wyniki wyborów parlamentarnych w Rosji (fot. Wang Xiujun/China News Service via Getty Images)
Sfałszowane wyniki wyborów parlamentarnych w Rosji (fot. Wang Xiujun/China News Service via Getty Images)

W Rosji część deputowanych nielegalnie sprawuje mandat w Dumie Państwowej – poinformował portal „Meduza”. Dziennikarze portalu i wolontariusze przeprowadzili śledztwo, z którego wynika, że w ubiegłym roku w trakcie wyborów parlamentarnych dorzucono do urn wyborczych ponad 17 milionów kart.

Wybory parlamentarne w Rosji. Która partia uzyskała najwięcej głosów?

Po przeliczeniu 100 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Rosji rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 49,82 proc. głosów – podała Centralna...

zobacz więcej

Duma Państwowa – izba niższa rosyjskiego parlamentu w lutym ratyfikowała porozumienie Moskwy z donbaskimi separatystami, które stało się pretekstem do rozpętania przez Władimira Putina wojny z Ukrainą.


„Tylko, że części tych deputowanych nikt nie wybierał” - napisał portal „Meduza”.

 

Dziennikarze portalu i niezależni obserwatorzy dotarli do utajnionych przez Centralną Komisję Wyborczą archiwów, w których znaleźli zarejestrowane obrazy z kamer umieszczonych w lokalach wyborczych.

 

Czytaj także: Podział mandatów w Dumie Państwowej

 

Wcześniej obraz z każdej kamery wyborcy mogli oglądać w internecie, ale w ubiegłym roku pod pretekstem braku odpowiednich środków finansowych ograniczono dostęp do transmisji. Portal „Meduza” uzyskał archiwalne zapisy z ponad 9 tysięcy kamer i na tej podstawie ujawnił fałszerstwa wyborcze na ogromną skalę.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej