RAPORT

Pogarda

Wybuchy na białoruskim lotnisku. Są nowe ustalenia

Lotnisko Ziabrauka. Zdjęcia satelitarne (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES / HANDOUT)
Lotnisko Ziabrauka. Zdjęcia satelitarne (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES / HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Na lotnisku wojskowym Ziabrauka na Białorusi, które pozostaje pod kontrolą rosyjskich wojsk, doszło do serii eksplozji. Z nowych, nieoficjalnych informacji wynika, że zniszczony został czołg T-72, radar kierowania ogniem RPN 92N6E i amunicja. Są też ofiary śmiertelne. Skalę zniszczeń pokazują zdjęcia satelitarne.

Eksplozje na białoruskim lotnisku. „Dziękujemy bratniemu narodowi!”

Wybuchy na lotnisku Ziabrauka pod Homlem, gdzie stacjonują siły rosyjskie, to efekt działań białoruskich partyzantów – zasugerował rzecznik sił...

zobacz więcej

W czwartek nad ranem białoruskie media niezależne poinformowały o kilku wybuchach na terenie lotniska Ziabrauka pod Homlem, niedaleko granicy z Ukrainą. Lotnisko zostało oddane przez reżim Aleksandra Łukaszenki pod kontrolę wojsk Rosji. Jest wykorzystywane do ataków na terytorium Ukrainy. 

 

Według nieoficjalnych informacji blogerów z projektu „Biełaruski Hajun”, monitorującego ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi, wskutek wybuchów zniszczony został rosyjski sprzęt wojskowy. 

 

Białoruś. Co eksplodowało na lotnisku?


„Według niepotwierdzonych doniesień w nocy zapalił się i eksplodował czołg T-72 wraz ze swoją amunicją w liczbie około 10 sztuk. Informacje te potwierdza fakt, że w czwartek przed południem, ok. godziny 11 została zauważona poruszająca się w kierunku Ziabrauki ciężarówka MAZ Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z napisem „rozminowanie” – poinformowała grupa. 

 

Z kolei według magazynu Defence Blog w Ziabrauce zniszczony został rosyjski radar kierowania ogniem 92N6E, wg terminologii NATO sklasyfikowany jako Grave Stone. 


Seria eksplozji na białoruskim lotnisku. Stacjonują tam Rosjanie

W nocy doszło do co najmniej ośmiu eksplozji w pobliżu lotniska wojskowego Ziabrauka pod białoruskim Homlem – poinformowali blogerzy z projektu...

zobacz więcej

System S-400 bezużyteczny?


„To z kolei oznacza, że jeśli informacje są wiarygodne, to przynajmniej część przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400 Triumf, które znajdują się na lotnisku, jest teraz bezużyteczna, ponieważ ten radar jest integralną częścią systemu obrony powietrznej. To on wykrywa cel i prowadzi go, czyli pozwala zrozumieć, gdzie w ogóle wystrzelić rakietę. Ponadto istnieją niepotwierdzone informacje, że w wyniku wybuchów w Ziabrauce są ofiary” – wynika z raportu, którego treść podaje Biełsat 

 

Kto odpowiada za wybuchy na białoruskim lotnisku? Jak zasugerował rzecznik sił powietrznych ukraińskiej armii Jurij Ihnat, to efekt działań białoruskich partyzantów. 

 

Wiemy, że są oni niezwykle dobrymi, mądrymi i sprytnymi ludźmi, którzy już doskonale pomagają naszemu państwu i Siłom Zbrojnym Ukrainy – powiedział Ihnat na antenie Biełsatu. 

 

Sprawę komentował też wiceszef Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Gromow. 

Białoruś. Na lotnisku w Homlu lądował rosyjski samolot. Wiadomo, co przewoził

Wojsko Putina ściąga na Białoruś rosyjskie rakiety. Na lotnisku w Homlu, blisko granicy z Ukrainą, lądował samolot transportowy Ił-76 należący do...

zobacz więcej

– Rzeczywiście, na lotnisku Ziabrauka były wybuchy. Poprzedniego dnia były też – nie takie same, ale podobne – na lotnisku Saki. Oczywiście, że każdy wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy, każdy oddział pragnąłby przypisać sobie takie osiągnięcie. Ale teraz mamy tylko te fakty, które komentują Ministerstwo Obrony Białorusi i Ministerstwo Obrony Rosji – mówił. 

 

Co do tego, czy Białoruś przystąpi czy nie przystąpi do wojny, można budować różne prognozy. Ale jeśli sytuacja będzie nadal tak się rozwijać, jeśli siły dobra będą pomagać, to zwycięstwo będzie nasze i zwycięstwo będzie wkrótce – oznajmił. 

 

Lotnisko Ziabrauka jest wykorzystywane do ataków na Ukrainę. Powstała tam rosyjska baza wojskowa z pociskami typu Iskander-M i dywizją rakiet S-400. Ministerstwo Obrony reżimu białoruskiego zaprzeczyło informacjom o wybuchach na lotnisku pod Homlem, dodając, że zapalił się tam silnik w jednej z maszyn. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej