RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rosnieft straszy Niemców rosnącymi cenami paliw

W zeszłym tygodniu do niemieckeigo portu w Rostocku po raz pierwszy w historii zacumował tankowiec z amerykańską ropą (fot. ResoneTIC/pixabay)
W zeszłym tygodniu do niemieckeigo portu w Rostocku po raz pierwszy w historii zacumował tankowiec z amerykańską ropą (fot. ResoneTIC/pixabay)

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft ostrzegł w piątek, że ceny paliw w Niemczech prawdopodobnie wzrosną, jeśli rafineria w niemieckim Schwedt zastąpi dostawy rosyjskiej ropy produktami dostarczanymi drogą morską z innych krajów – poinformowała agencja Reutera, cytując komuniktat rosyjskiego koncernu petrochemicznego.

Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Jest opinia biegłego rewidenta

Plan połączenia Orlenu z PGNiG został sporządzony poprawnie i rzetelnie – wskazano w opinii biegłego rewidenta. Jak dodano, określony w planie...

zobacz więcej

Rosnieft, ze względu na zbliżający się zakaz importu ropy z Rosji, maluje przyszłość rafinerii Schwedt w Brandenburgii, której jest właścicielem wraz z brytyjsko-holenderskim Shellem i międzynarodowym konglomeratem Eni, w wyjątkowo czarnych barwach. 

 

Jeśli rafineria nie będzie już zaopatrywana przez rurociąg „Przyjaźń”, lecz innymi drogami, będzie wykorzystywała tylko połowę swoich mocy produkcyjnych – pisze w swoim komunikacie rosyjska firma. 

 

Według informacji koncernu doprowadziłoby to do strat w wysokości nawet 300 mln euro rocznie, co będzie miało wpływ na wysokość podatków odprowadzanych do niemieckiego fiskusa. 

 

Należy się również spodziewać rosnących cen benzyny i paliw w całych Niemczech – ostrzegają władze rosyjskiej spółki. 


Rzecznik Rosnieftu odmówił dalszych wyjaśnień – zaznaczył Reuters. 

 

W zeszłym tygodniu do niemieckiego portu w Rostocku po raz pierwszy w historii zacumował tankowiec z amerykańską ropą, która ma zasilić refinerię w SchwedtUnia Europejska planuje do końca roku prawie całkowite embargo na rosyjską ropę i podejmuje wysiłki, aby uniezależnić się od importu rosyjskiego surowca, który rurociągami zasilał rafinerie w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy Środkowej – wyjaśnia agencja Reutera. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej