RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Jest opinia biegłego rewidenta

Plan połączenia Orlenu i PGNiG (fot. Shutterstock)
Plan połączenia Orlenu i PGNiG (fot. Shutterstock)

Plan połączenia Orlenu z PGNiG został sporządzony poprawnie i rzetelnie – wskazano w opinii biegłego rewidenta. Jak dodano, określony w planie stosunek wymiany akcji został ustalony w sposób należyty.

„Tylko taki podmiot ma siłę, by bezpiecznie dla Polaków przeprowadzić transformację energetyczną”

– Duży koncern energetyczny jest bardziej atrakcyjny dla graczy na światowych rynkach, jest to też gwarancja bezpieczeństwa energetycznego kraju –...

zobacz więcej

PKN Orlen i PGNiG poinformowały w piątkowych komunikatach o doręczeniu spółkom opinii do planu połączenia obu spółek. Wg, jak podano, niezależnego biegłego rewidenta „plan połączenia (Orlenu i PGNiG – red.) został sporządzony poprawnie i rzetelnie, zgodnie z wymogami art. 499 Ksh i zawiera wszelkie niezbędne elementy i załączniki”.

 

Dodano również, że określony w planie stosunek wymiany akcji „został ustalony należycie na podstawie wykonanych wycen łączących się spółek”.

 

Pod koniec lipca Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek; w zamian za jedną akcję PGNIG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

 

Czytaj także: Wzrost zysków Grupy Orlen w II kwartale

 

W opublikowanej w piątek opinii biegłego rewidenta wskazano, że na 1 czerwca 2022 wartość jednostkowa majątku spółki przejmowanej wyniosła ponad 33 mld 658 mln zł. Z kolei wartość jednostkowa majątku spółki przejmującej wynosiła ponad 40 mld 116 mln zł.

 


Na początku sierpnia prezes Orlenu Daniel Obajtek informował, że kolejnym krokiem w budowaniu koncernu multienergetycznego będzie przejęcie PGNiG. „Planujemy przejąć Grupę PGNiG po rejestracji na przełomie października i listopada” – oświadczył. Jak dodał, w sprawie tego połączenia we wrześniu zbierze się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen, a w przypadku akcjonariuszy PGNiG obrady są planowane na październik. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej