RAPORT

Tusk kontra Tusk

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier zadecydował o dymisjach

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji Przemysława Dacy i Michała Mistrzaka (fot. PAP/Marcin Obara)
Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji Przemysława Dacy i Michała Mistrzaka (fot. PAP/Marcin Obara)

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

RCB wysłało alerty. „Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty na telefony komórkowe odbiorców części powiatów woj. lubuskiego. Mieszkańcy dostają komunikat o...

zobacz więcej

O powodach tej decyzji Mateusz Morawiecki poinformował za pomocą Twittera.


„Tej sytuacji w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. Podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wód Polskich P. Dacy oraz GIOŚ M. Mistrzaka.” - napisał Morawiecki.


Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się wrocławska Prokuratura Okręgowa. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.


Do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, aby wspierać działania przy usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze.

Zakaz wstępu do Odry w trzech województwach. Wzmożono patrole

Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim – poinformował na piątkowej konferencji...

zobacz więcej

Premier Morawiecki odniósł się do sytuacji zw. z zatruciem jednej z największych polskich rzek również na Facebooku. „Całkowicie podzielam państwa obawy i oburzenie związane z tą sprawą i zrobię wszystko, co tylko możliwe, by jak najszybciej zminimalizować skutki skażenia i jego wpływ na ekosystem” – napisał.

 

Jak podkreślił szef rządu, „wnioski na przyszłość zostaną wyciągnięte, a procedury ulepszone”. „Odpowiedzialność urzędników to kwestia ważna, ale teraz najbardziej na sercu leży nam ochrona ludzi i przyrody” – dodał.

 

Morawiecki wskazał, że nie są jeszcze pewne „przyczyny i źródła zatrucia, nie ulega jednak wątpliwości, że mamy do czynienia z jednym z najpoważniejszych skażeń środowiska od dawna”.

 


„W tej chwili działamy zgodnie z przyjętymi procedurami i zaleceniami ekspertów. Kolejne informacje spływają z godziny na godzinę i będziemy informować o rozwoju sytuacji oraz chronić wszystkich narażonych” – zapewnił premier, dodając, że nie spocznie, „dopóki źródło i skutki skażenia nie zostaną jak najszybciej wykryte i usunięte, a cała sytuacja odpowiednio wyjaśniona”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej