RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zakaz wstępu do Odry w trzech województwach. Wzmożono patrole

Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim – poinformował na piątkowej konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. WIOŚ ujawnia wyniki badań

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz Prezes Wód Polskich Przemyslaw Daca udają się w...

zobacz więcej

– Dzisiaj spotkaliśmy się w gronie służb, które są zaangażowane w usuwaniu sytuacji kryzysowej nad Odrą. Razem z policją, strażą pożarną, razem z wojewodami, przez których to województwa przepływa Odra dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy sytuacji. (...) Trzech wojewodów: zachodniopomorski, lubuski i dolnośląski wprowadziło dzisiaj zakaz wstępu do rzeki – powiedział w piątek Wąsik. Wyjaśnił, że polega on na zakazie kąpieli, zakazie wędkowania, zakazie uprawiania sportów wodnych i zakazie pojenia zwierząt.

 

– Jednocześnie polecieliśmy straży pożarnej, aby przejęła obowiązek usunięcia wszystkich śniętych ryb na całej długości rzeki – przekazał wiceszef MSWiA.

 

Kontrole jakości wody w Odrze

 

Wąsik poinformował, że na Odrze pojawiły się patrole straży pożarnej i policji – z powietrza, z wody przy pomocy łodzi motorowych, a także z samochodów terenowych na brzegu. Służby monitorują sytuację.

 

Wiceminister poinformował, że wszystkie przypadki pojawienia się śniętych ryb czy innych zwierząt mają być zgłaszane odpowiednim służbom, a wojewodowie mają odpowiadać za utylizację.

 

Zobacz także: Kto zatruł Odrę? „Najprawdopodobniej doszło do przestępstwa”

 

– Jednocześnie wydaliśmy polecenia Sanepidowi, aby monitorował, poprzez codziennie badania próbek wody, każde ujęcie wody w miejscowościach znajdujących się nad Odrą, czy to są ujęcia napowierzchniowe, czy głębinowe, czy studnie oddalone. Sanepid będzie badał każdą próbkę wody i będzie to robił także w święta państwowe – podkreślił. Z kolei Inspekcja Weterynaryjna ma badać padłe zwierzęta, śnięte ryby, także pod kątem zawartości metali ciężkich.

Śnięte ryby w Odrze. Jest komunikat GIOŚ

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska kontrolują próbki wody w Odrze w woj. śląskim, opolski, lubuskim i zachodniopomorskim. To efekt...

zobacz więcej

Dodał, że przedstawiciele Wojewódzkich Inspekcji Ochrony Środowiska dostali polecenie codziennego monitorowania, na całym odcinku, na całej długości rzeki Odry, stanu wody, pobierania próbek i codziennego ich badania. – W celu jak najszybszego ustalenia, kto był przyczyną tego stanu rzeczy – powiedział.

 

Sprawę zanieczyszczenia rzeki bada prokuratura oraz uprawnione do tego organy podlegające pod resort klimatu. Wstępnie wytypowano już podmioty, które mogą być odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną na Odrze. Według pierwszych ustaleń do skażenia rzeki mogło dojść w rejonie tamy w Lipkach niedaleko Oławy.

 

„Nie stwierdzono metali ciężkich”

Jak powiedział wiceszef MSWiA, w pięćdziesięciu przebadanych próbkach wody z Odry nie stwierdzono matali ciężkich. Dodał, że w każdym województwie pracują służby zarządzania kryzysowego. – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wysłał już swój obwód operacyjny w postaci 150 kadetów i podchorążych z Poznania do dwóch województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego, w celu usuwania skutków zatrucia rzeki – powiedział.Przypomniał, że Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki. – Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę do działań operacyjnych w tej sprawie – zaznaczył.

Rtęć w Odrze? GIOŚ zwrócił się do Niemców, by oficjalnie to potwierdzili

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. – Mamy wyniki badań...

zobacz więcej

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej wyjawił, że na Odrze występuje przekroczenie parametrów chemicznych. – Jedno jest pewne, że przekroczenie parametrów chemicznych występuje, tzn. zawartość tlenu, pH i przewodność – to jest fakt, który został potwierdzony – powiedział. – Co do innych związków – one nie wystąpiły – dodał.

 

– Żeby stuprocentowo odpowiedzieć, i w sposób rzetelny, musimy poczekać na wyniki badań toksykologicznych, które przeprowadza się na śniętych rybach, i one dopiero potwierdzą tak naprawdę, jaka była przyczyna śnięcia tych ryb – podkreślał.

 

Czy w Odrze jest rtęć?

 

Jak podkreślał, aparatura nie pokazała, że w próbkach znajduje się rtęć. – Do tego czasu, jak nie będę miał tych wyników oraz nie zrobimy mapy rozszerzonych innych czynników, nie chcielibyśmy mówić o przyczynach – dodał.

 

– Jeżeli chodzi o województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie nie potwierdzamy informacji, które przedstawili politycy Republiki Federalnej Niemiec, czy też pojawiły się informacje medialne, co do zawartości rtęci. Według naszej aparatury i próbek, które zostały pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci – oznajmił Ozdoba. – Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną niemiecką – dodał.

teraz odtwarzane
Wiceminister Ozdoba o sytuacji ws. Odry

Szczecin. Znaleziono martwe ryby, „bezwzględny zakaz kąpieli”

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz, na prawym brzegu Odry Zachodniej w Szczecinie – poinformował szczeciński magistrat....

zobacz więcej

Wiceszef resortu podkreślił, że obecnie ministerstwo czeka „na analizę toksykologiczną pobranych próbek, które zostały pobrane i przekazane do specjalistycznego laboratorium”. – Lada dzień powinniśmy mieć informacje, jaka była przyczyna śnięcia ryb. Tam, gdzie są informacje o innych zwierzętach też je weryfikujemy – zapewnił.

 

Ozdoba przekazał, że „prowadzone są bardzo szeroko zakrojone działania związane z identyfikowaniem przyczyny śnięcia ryb”. – Prokuratura wszczęła postępowania. Razem z inspektorami ochrony środowiska oraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska wytypowano zakłady, podmioty, prowadzone są czynności, codziennie pobierane są próbki w celu zweryfikowania zawartości wody praktycznie na każdym odcinku Odry – wskazał wiceminister.


Poinformował on też, że Generalny Inspektor Ochrony Środowiska wszczął procedurę oszacowania szkody na środowisku.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


– Wiemy, że aparatura pokazuje podwyższone niektóre czynniki chemiczne wody, to jest podwyższona zawartość tlenu, czy też przewodność i ph. Centralne Laboratorium Badawcze od 5 sierpnia ma stały cykl związany z weryfikowaniem. Teraz zwiększamy tę skalę – zaznaczył wiceminister Ozdoba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej