RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Estonia i Finlandia mają plan wobec Rosji, dotyczy Zatoki Fińskiej

Szef MON Estonii Janno Pevkur (fot.  Ruslan Kaniuka/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Szef MON Estonii Janno Pevkur (fot. Ruslan Kaniuka/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Estonia i Finlandia uzgodniły, że – jako członkowie NATO – zintegrują kwestie militarne, m.in. obronę wybrzeża. Dzięki wspólnym działaniom oba kraje mogłyby zamknąć dostęp do Zatoki Fińskiej okrętom rosyjskiej marynarki wojennej – powiedział szef MON Estonii Hanno Pevkur w wywiadzie dla fińskiego dziennika „Iltalehti”.

Finlandia kończy z rosyjskimi paliwami. To będzie jednak kosztować

Finlandia jest w stanie zastąpić paliwa z Rosji w swoim koszyku energetycznym w rozsądnym terminie, jednak z pewnością odbije się to na ich cenach...

zobacz więcej

Po formalnym przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO, Bałtyk stanie się akwenem wewnętrznym Sojuszu – zaznaczył Pevkur w opublikowanym w piątek artykule.

 

Obrona obszaru krajów bałtyckich

 

Dodał, że jesienią i w przyszłym roku powstanie nowy plan obronny dla całego obszaru krajów bałtyckich. Podkreślił, że wspólna obrona przeciwrakietowa Finlandii i Estonii mogłaby skutecznie zamknąć dostęp do Zatoki Fińskiej rosyjskim okrętom wojennym.

 

Jak akcentuje helsińska gazeta, estoński minister odniósł się przy tym do doktryny fińskiego marszałka Carla G. Mannerheima z lat 30. XX w., kiedy to obie graniczące przez Zatokę Fińską republiki planowały wspólną obronę wybrzeża. Wówczas brakowało sojuszników, którzy wsparliby ten plan, ale obecnie obok Estonii i Finlandii stoją militarne potęgi – USA i Wielka Brytania.

 

W rozmowie „Iltalehti” Pevkur wyraził nadzieję, że proces przyjęcia Finów do NATO zostanie szybko zakończony (obecnie 23 z 30 krajów ratyfikowały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji). Według niego wzmocni to zdolności do obrony wspólnej przestrzeni powietrznej.

 

Czytaj także: Trzy okręty państw NATO na wodach Finlandii

 

Minister nawiązał przy tym do zamówienia przez fińskie władze pod koniec 2021 r. ponad 60 amerykańskich myśliwców F-35. „Nie można bronić przestrzeni powietrznej Finlandii bez obrony przestrzeni Estonii i na odwrót” – powiedział Hanno Pevkur, podkreślając, że myśliwce pokonują 80-km pas Zatoki Fińskiej w kilka minut.

 


Linia brzegowa Estonii liczy ponad 1200 km (łącznie z wyspami blisko 4 tys. km). Fińska linia brzegowa, z archipelagami wysp, ma tysiące kilometrów długości. Fińsko-rosyjska granica lądowa liczy ok. 1300 km, estońsko-rosyjska ma ok. 330 km.


„Putin chciał sprintu na Ukrainie. Wystartował w maratonie. Zwycięzcą będzie ten, który wytrzyma dłużej, ma lepszy trening i zespół wsparcia. Demokratyczny świat musi być tym zespołem wsparcia dla Ukrainy i robić to tak długo, jak to będzie potrzebne” – napisał w czwartek na Twitterze minister Pevkur.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej