RAPORT

Pogarda

Nakaz przykręcenia kaloryferów. Na ile stopni mogą liczyć Niemcy?

Niemieckie ministerstwo gospodarki zapowiada plan oszczędzania energii (fot. Shutterstock)
Niemieckie ministerstwo gospodarki zapowiada plan oszczędzania energii (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Z powodu kryzysu gazowego budynki użyteczności publicznej powinny być ogrzewane w sezonie zimowym tylko do 19 stopni Celsjusza – zapowiedział w piątek minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”. Wyjątkiem od tej zasady będą szpitale i instytucje społeczne.

Zimna woda w basenach, mniej lodówek. Niemieckie miasta zaczynają oszczędzanie energii

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze...

zobacz więcej

Od jesieni w Niemczech obowiązywać mają nowe, surowe przepisy dotyczące oszczędzania energii. Zakładają one między innymi, że budynki użyteczności publicznej powinny być ogrzewane maksymalnie do 19 stopni Celsjusza. „Wydamy regulacje, dotyczące ustawy o bezpieczeństwie energetycznym” – potwierdził minister gospodarki Robert Habeck z partii Zielonych.

 

Pierwsze kluczowe punkty planu oszczędzania energii Habeck zaprezentował już w lipcu; dotyczyły one m.in. braku podgrzewania prywatnych basenów. „Ponadto w obiektach publicznych, oczywiście z wyłączeniem szpitali i placówek społecznych, ogrzewanie nie powinno przekraczać 19 stopni” – zapowiedział Habeck.

 

„Więcej oszczędności będzie też potrzebnych w miejscach pracy” – zaznaczył minister, informując, że jest w trakcie omawiania tych zmian z ministerstwem pracy i związkami pracodawców.

 

Czytaj także: Wzrost cen energii w Niemczech

 

Od lipca wiele niemieckich miast zdecydowało się m.in. na wyłączenie nocnej iluminacji zabytków, pomników czy ratuszy, a także podgrzewania wody w publicznych basenach. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej