RAPORT

Tusk kontra Tusk

RCB wysłało alerty. „Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki”

Codziennemu monitorowaniu podlega również Warta (fot. PAP/Lech Muszyński)
Codziennemu monitorowaniu podlega również Warta (fot. PAP/Lech Muszyński)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty na telefony komórkowe odbiorców części powiatów woj. lubuskiego. Mieszkańcy dostają komunikat o treści: „Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu”.

Rtęć w Odrze? GIOŚ zwrócił się do Niemców, by oficjalnie to potwierdzili

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. – Mamy wyniki badań...

zobacz więcej

Alerty wysłano na wniosek wojewody lubuskiego. Władysław Dajczak zwołał dziś wideokonferencję z udziałem samorządowców z nadodrzańskich regionów województwa. Po spotkaniu wojewoda poinformował, że rozpoczynają się intensywne działania z udziałem żołnierzy wojsk operacyjnych i WOT, którzy będą zbierali śnięte ryby. Dodatkowo Straż Pożarna z terenu woj. lubuskiego skierowała do działań na rzece 13 łodzi ze sternikami, 10 mikrobusów, 4 quady z przyczepami i 35 strażaków. 


Strażacy mają postawić zaporę na Odrze, by wyłapać śnięte ryby płynące z nurtem. Druga zapora ma powstać na terenie województwa zachodniopomorskiego. Śnięte ryby będą odbierane przez zakład utylizacji.


WIOŚ wraz z Inspekcją Sanitarną przeprowadzą badania ujęć wody pitnej zlokalizowanych w sąsiedztwie Odry, by potwierdzić jej zdatność do picia i bezpieczeństwo mieszkańców w tym zakresie. 

Codziennemu monitorowaniu podlega również Warta. Służby wojewody są w stałym kontakcie z dyrektorem Parku Narodowego Ujście Warty.


Na wniosek wojewody lubuskiego do mieszkańców pięciu nadodrzańskich województw (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie) zostanie wysłany komunikat RCB zalecający unikanie kontaktu z Odrą. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej