RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rtęć w Odrze? GIOŚ zwrócił się do Niemców, by oficjalnie to potwierdzili

Rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt (fot. PAP/Lech Muszyński)
Rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt (fot. PAP/Lech Muszyński)

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. – Mamy wyniki badań wody w Odrze z dzisiaj i z poprzednich dni. Wykluczają podwyższoną obecność rtęci w rzece w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim – mówi portalowi tvp.info rzecznik GIOŚ Maciej Karczyński.

Szczecin. Znaleziono martwe ryby, „bezwzględny zakaz kąpieli”

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz, na prawym brzegu Odry Zachodniej w Szczecinie – poinformował szczeciński magistrat....

zobacz więcej

Strona polska również bada wodę z Odry pod kątem obecności w wodzie metali ciężkich, takich jak ołów, kadm czy właśnie rtęć. Próbki zostały zabezpieczone; urzędnicy otrzymali już wyniki badań: nie stwierdzono wysokiego stężenia rtęci na próbkach pobranych na odcinkach Odry w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. 


Rzecznik GIOŚ dodał, że za pośrednictwem ministerstwa Inspektorat zwrócił się do strony niemieckiej o informacje na temat badań próbek wody z Odry.  


Rtęć jest też naturalnym metalem występującym w Odrze, gdyż jest to rzeka zanieczyszczona. Natomiast wysokie stężenie tej rtęci może wpłynąć na śnięcie ryb –mówi anonimowo PAP urzędnik z GIOŚ. Zaznacza też, że również inspekcja weterynaryjna będzie badać ryby, by ustalić przyczynę ich śnięcia. 

  

Niemcy: czekamy na wyniki


Niemiecki portal portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci. Na pytanie, czy może potwierdzić tę informację, Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii odpowiedziało w piątek, że „nadal czeka na wynik z landowego laboratorium”. 


Państwowy Instytut Badawczy zbada próbki ryb z Odry

– Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w...

zobacz więcej

Rbb odnotowuje, że według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Po tym, gdy tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry, władze landowe „pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą z rzeki. 

  

W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, a także resortów infrastruktury i obrony narodowej oraz Wód Polskich zorganizowali konferencję prasową nad Odrą w Cigacicach. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewnił, że badania wody z Odry, w której doszło do masowego i niespotykanego na taką skalę śnięcia ryb, zostaną udostępnione w ciągu tygodnia. 

  

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura. 

  

Do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, aby wspierać działania przy usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej