RAPORT

Pogarda

O czym śnią pająki? Ciekawa obserwacja naukowców

W badaniu obserwowano młode osobniki z gatunku Evarcha arcuata (fot. blw Naturstudio/ullstein bild via Getty Images)
W badaniu obserwowano młode osobniki z gatunku Evarcha arcuata (fot. blw Naturstudio/ullstein bild via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pająki podczas spoczynku doświadczają aktywnej fazy snu. Mogą śnić podobnie jak ssaki, wskazują na to ruchy oczu oraz odnóży – sugeruje nowe badanie przybliżone przez TVP Nauka.

Wielkie bakteriofagi mogą wskazać, jak pokonać bakterie

Niektóre atakujące bakterie wirusy (bakteriofagi) chronią swój materiał genetyczny przed mechanizmami obronnymi bakterii dzięki zamknięciu go w...

zobacz więcej

Do tej pory sądzono, że tylko kręgowce śpią dwufazowo, doświadczając faz spokojnego (NREM) i aktywnego (REM) snu. Sen w fazie REM jest płytki i można łatwo się z niego wybudzić. To właśnie w trakcie REM obserwuje się szybkie ruchy gałek ocznych – wskazuje TVP Nauka.


Ssaki, ptaki i gady były poddawane wielu eksperymentom badającym zachowania podczas snu. Jednak prawdziwą zagadką jest sen u bezkręgowców. Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Danielę Roessler z Uniwersytetu w Konstancji (Niemcy) postanowił sprawdzić, czy pająki potrafią spać. Wyniki eksperymentu opisano w „Proceedings of the Nationals Academy of Sciences”.


Analiza nagrań


W badaniu obserwowano młode osobniki (Evarcha arcuata) z rodziny skakunowatych. Analiza nagrań wykazała, że pająki doświadczają stanu, jaki obserwuje się w trakcie fazy aktywnego snu. Sugerowało to zachowanie przedstawicieli pajęczaków – zauważono drganie odnóży oraz ruch oczu. U ludzi podczas fazy REM pewne obszary mózgu są bardziej aktywne i ściśle związane ze snem. Zdaniem autorów, nocne ruchy pająków sugerują, że doświadczają one podobnego stanu co ssaki w fazie aktywnego snu.


– Wiele gatunków podobnych do pająków w rzeczywistości nie ma ruchomych oczu, co utrudnia porównanie ich cykli snu – przyznaje Paul Shamble, biolog z Uniwersytetu Harvarda. Udowodnienie istnienia fazy REM u pająków jest trudne – wskazują naukowcy, ale zamierzają kontynuować prace.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej