RAPORT

Tusk kontra Tusk

Budowa CPK. Tunel kolejowy w Łodzi będzie miał ponad 4 kilometry długości

Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi (fot. Centralny Port Komunikacyjny)
Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi (fot. Centralny Port Komunikacyjny)

Spółka CPK poinformowała, że złożyła wniosek o decyzję lokalizacyjną tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. „To jeden z ostatnich elementów przygotowania do budowy, która ma ruszyć w pierwszej połowie 2023 roku. Tunel jest elementem tzw. igreka, czyli trasy łączącej Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem” – czytamy.

CPK może zniechęcić Putina do ataku na Polskę. Horała o rozmowach z MON

Eksperci wojskowi zajmujący się logistyką przyznają, że CPK umożliwi dużo szybsze reagowanie na wschodniej flance NATO. – Potencjalny agresor,...

zobacz więcej

Prace nad projektem budowlanym tunelu KDP trwają od listopada 2021 roku.


Są one już na ukończeniu, a inwestor, czyli spółka Centralny Port Komunikacyjny, czeka na wydanie decyzji lokalizacyjnej, aby złożyć wnioski o pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych jest planowane na pierwszą połowę przyszłego roku.


Zobacz także ->  „Manipulacja opozycji o milionowych stratach CPK”. Reakcja wiceministra

 

– Ten tunel to ważny element infrastruktury transportowej w Łodzi, ale nie tylko. To również łącznik na tzw. igreku, czyli przygotowywanej linii dużych prędkości między Warszawą i Łodzią a Poznaniem i Wrocławiem – wyjaśnił Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.


To kluczowy element Programu CPK w Polsce, dzięki któremu podróże koleją staną się łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. W bezpośrednim zasięgu inwestycji kolejowych CPK znajdzie się ok. 24 mln Polaków – podkreślił polityk PiS.


Zobacz także ->  „Radykalny sojusz”. PO z KOD-em i AgroUnią przeciwko CPK

 

Jak czytamy, tunel o długości ponad 4 kilometrów będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, przede wszystkim dla Kolei Dużych Prędkości (KDP). Jego początek jest zaplanowany na stacji Łódź Fabryczna, a wyjście na powierzchnię na południowy zachód od stacji Łódź Kaliska, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14.


Drążenie tunelu zostanie przeprowadzone przy pomocy automatycznych tarcz TBM. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej