RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szczecin. Znaleziono martwe ryby, „bezwzględny zakaz kąpieli”

Kostrzyn nad Odrą (fot.  PAP/Lech Muszyński)
Kostrzyn nad Odrą (fot. PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz, na prawym brzegu Odry Zachodniej w Szczecinie – poinformował szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.

Państwowy Instytut Badawczy zbada próbki ryb z Odry

– Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w...

zobacz więcej

„Na Dziewokliczu znaleziono pierwsze martwe ryby. W związku z zaistniałą sytuacją, zarówno na Dziewokliczu, jak i w Dąbiu wywieszona została czerwona flaga. Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Porządku pilnują ratownicy” – przekazał w piątek rzecznik miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Andrzej Kus. 

  

Dodał, że można wchodzić na teren obu obiektów, wstęp jest niebiletowany. 

  

Dziewoklicz to miejskie kąpielisko położone na prawym brzegu Odry Zachodniej, nad Kanałem Leśnym. Kąpielisko nad jeziorem Dąbie, do którego wpływają odnogi Odry, zostało wcześniej zamknięte z powodu zakwitu sinic. 

  

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim trwa sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze i coraz większą liczbą śniętych ryb wyławianych z rzeki. 


W środę wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magda Gosk przyznała, że w Odrze stwierdzono wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych jego stężeń w okresie letnim. Dzień wcześniej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu poinformował z kolei o wykryciu w dwóch badanych punktach na rzece mezytylenu, substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne.


Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura; w czwartek na miejsce skażenia udali się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział oddelegowanie żołnierzy WOT do pomocy przy usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej