RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Państwowy Instytut Badawczy zbada próbki ryb z Odry

Śnięte ryby z Odry zostaną zbadane w trzech obszarach (fot. FB/OSP Gostchorze)
Śnięte ryby z Odry zostaną zbadane w trzech obszarach (fot. FB/OSP Gostchorze)

Najnowsze

Popularne

– Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano – powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk.

Fala zanieczyszczonej Odry dotarła do kolejnego województwa

Fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren Zachodniopomorskiego –poinformował WIOŚ w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski...

zobacz więcej

Śnięte ryby z Odry zostaną zbadane w trzech obszarach: zagrożeń metalami, szeroko pojętymi pestycydami i innymi substancjami, które mogą powodować tego typu zagrożenie u ryb.


Jest tyle substancji, które mogły spowodować śnięcie ryb, że w tym momencie nie możemy się wypowiadać, co mogło być przyczyną. Jak będą wyniki badań, to wtedy je skomentujemy. Mamy wieloletnie doświadczenie w tego typu badaniach i na tym się teraz skupimy – powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk. 

 

Podkreślił, że do instytutu „nie dotarły jeszcze próbki ryb do badania”. 

 

– Cały czas czekamy i spodziewamy się, że pierwsza partia ryb do badania dojedzie do nas dziś wieczorem. Wdrożyłem dyżur weekendowy, pomimo długiego weekendu i ryby zostaną zbadane w sobotę, niedzielę i w poniedziałek – powiedział. Wyjaśnił, że przygotowanie próbek do wysokospecjalistycznych badań trwa od 8 do 12 godzin. – Następne badanie w maszynie trwa około 12 godzin i w zależności od tego, czy i na jakim etapie cokolwiek znajdziemy, analiza wyników trwa około 6 godzin – dodał. Katastrofa ekologiczna na Odrze. WIOŚ ujawnia wyniki badań

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz Prezes Wód Polskich Przemyslaw Daca udają się w...

zobacz więcej

Zaznaczył, że instytut nie będzie badał próbek wody z Odry. – Jesteśmy umówieni z ekspertami z inspekcji weterynaryjnej, bo tylko te osoby się z nami kontaktowały, że będziemy badali próbki ryb. Wiem, że organy dochodzeniowe powołały inne laboratorium, które być może będzie badało inne spektrum śnięcia ryb lub wodę. Jednym słowem w badania włączona jest Inspekcja Ochrony Środowiska, instytut i przynajmniej jeszcze jedno laboratorium powołane jako biegły – powiedział. 

 

– Jeżeli próbki ryb dotrą do nas dziś wieczorem, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano – podsumował. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej