RAPORT

Prorosyjska era Tuska

CNN o polskiej broni na Ukrainie. „Nowoczesny i mobilny sprzęt” [WIDEO]

Polskie Kraby doceniane na Ukrainie (fot. EPA/VASILIY ZHLOBSKY: PAP/EPA)
Polskie Kraby doceniane na Ukrainie (fot. EPA/VASILIY ZHLOBSKY: PAP/EPA)

Dziennikarze amerykańskiej stacji CNN rozmawiali z Ukraińcami, których jednostki zostały wyposażone w polskie armatohaubice Krab. W materiale wideo przyznają, że Kraby to „precyzyjne i nowoczesne działa”, które odgrywają znaczącą rolę w wojnie na Ukrainie.

Strategia rządu ws. KPO nieskuteczna. Prof. Grosse: Fundusze łapówką za federalizację

– Bruksela maksymalizuje swoje żądania i tak interpretuje polskie działania, żeby uniemożliwić odkręcenie kurka z pieniędzmi – mówi w rozmowie z...

zobacz więcej

W raporcie pokazano ostrzał za pomocą Kraba rosyjskich pozycji z odległości 30 km, a cała operacja, czyli oddanie salwy i przemieszczenie działa, miała trwać 2-3 minuty.


– One są dużo lepsze od tego, co mieliśmy wcześniej. Sprzęt mobilny, szybko zabiera nas z niebezpieczeństwa po ostrzale – powiedział CNN dowódca baterii Krabów, były nauczyciel matematyki Wasyl, który przeszedł dwutygodniowe szkolenie z obsługi armatohaubicy.


Zobacz także ->  Ukraiński MON zakpił z Rosjan. Nagrali „wakacyjny” film ws. Krymu [WIDEO]

 

Żołnierz chwalił również nowoczesny i „przyjazny dla użytkownika” polski system kierowania ogniem Topaz oraz precyzję dzięki systemom GPS. 


Kijów zamawia kolejne armatohaubice z Polski


To m.in. miało sprawić, że Kraby są „popularne” wśród Ukraińców, zaś Kijów zamówił 56 kolejnych armatohaubic obok podarowanych przez Polskę osiemnastu.


Raport CNN sugeruje jednak, że problemem może być dostępność amunicji, a także integracja sprzętu z różnych krajów NATO. 


Zobacz także ->  Eksplozje w rosyjskiej bazie na Krymie. Turyści w panice uciekają z plaży [WIDEO]

 

Reporter telewizji zauważa także, że mimo dostarczanej z Zachodu nowoczesnej broni, niektórym żołnierzom ukraińskim brakuje odpowiednich butów oraz sprzętu komunikacyjnego.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej