RAPORT

Tusk kontra Tusk

Lotnisko na Krymie w ogniu. Policzyli straty, kwota szokuje

Zdjęcia satelitarne zniszczonego lotniska na Krymie (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES)
Zdjęcia satelitarne zniszczonego lotniska na Krymie (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES)

Na lotnisku „Saki” w Nowofedoriwce na okupowanym przez Rosję Krymie doszło we wtorek do serii eksplozji. Według różnych źródeł zniszczonych zostało od ośmiu do 24 rosyjskich samolotów, głównie myśliwców i samolotów zwiadowczych. Forbes Ukraine oszacował straty na ponad 300 milionów dolarów.

Zdjęcia satelitarne lotniska na Krymie. Potężne zniszczenia

Dziennikarze śledczy Bellingcat opublikowali zdjęcia satelitarne ostrzelanego rosyjskiego lotniska wojskowego na Krymie, na których widać skalę...

zobacz więcej

Portal Forbes Ukraine podaje, że amerykańska firma Planet Labs na kilka godzin przed wybuchami opublikowała zdjęcia satelitarne lotniska na Krymie, z których wynika, że znajdowało się tam ponad 20 maszyn. 

 

Jak informowały siły powietrzne Ukrainy, były to głównie myśliwce Su-30SM, samoloty rozpoznawcze Su-24MR, jeden ciężki wojskowy transportowiec Ił-76 i kilka śmigłowców. 

 

Według dziennikarzy przed serią wybuchów 9 sierpnia w tej rosyjskiej bazie, której używano do nalotów na Ukrainę, znajdował się sprzęt lotniczy o wartości od 650 do 850 milionów dolarów. 

  

Forbes oszacował, że rosyjska armia straciła w tym ataku sprzęt o wartości ponad 300 milionów dolarów. Portal podaje, że koszt Su-30SM to około 50 mln dol.; Su-24MR – 6 mln dol.; Ił-76 – 86 mln dol. Seria eksplozji na białoruskim lotnisku. Stacjonują tam Rosjanie

W nocy doszło do co najmniej ośmiu eksplozji w pobliżu lotniska wojskowego Ziabrauka pod białoruskim Homlem – poinformowali blogerzy z projektu...

zobacz więcej

Potężne straty Rosji


„Jeśli przyjmiemy, że wszystkie dziewięć zniszczonych samolotów było tańszymi Su-24MR, to łączna kwota rosyjskich strat wynosi około 55 mln USD, a jeśli droższymi Su-30SM – wówczas straty wynoszą ok. 450 mln USD. 


Według innych źródeł na lotnisku w Nowofedoriwce zniszczono co najmniej 11 samolotów – pięć myśliwców Su-30SM i sześć samolotów uderzeniowo-rozpoznawczych Su-24MR. W tym przypadku eksplozje kosztowały Rosję około 300 mln dolarów, a eksperci przypuszczają, że zniszczonych maszyn jest znacznie więcej – co najmniej o cztery samoloty. 

 

Międzynarodowa społeczność wywiadowcza InformNapalm twierdzi, że zdjęcia satelitarne nie pokazują wszystkich skutków ataku. Według tych źródeł straty Rosjanie stracili: osiem Su-27, cztery Su-30SM, pięć Su-24, sześć Mi-8 i jeden Ił-20 na łączną kwotę około 380 mln USD. 


Nowofedoriwka leży ponad 200 km za obecną linią frontu, daleko poza zasięgiem dotychczas używanej przez Ukrainę broni, nie licząc pocisków przeciwokrętowych Harpoon i Neptun.

Amerykański dziennik „New York Times” poinformował, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją siły zbrojne Ukrainy, które do przeprowadzenia tej operacji użyły wyłącznie pocisków rodzimej produkcji. Doniesienia te nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Kijów. 


Forbes twierdzi, że mogło dojść do ataku z systemu HIMARS rakietą ATACMS o zasięgu 300 km, których Ukraina oficjalnie nie otrzymała, ataku ukraińską rakietą przeciwokrętową Neptun albo amerykańską Harpoon, bądź też ataku z samolotu bezzałogowego. Niewykluczona jest także dywersja. 


Lotnisko „Saki” w Nowofedoriwce używane było przez Rosjan m.in. do ćwiczenia lądowań na pokładzie lotniskowca. Na Krymie istnieje pięć lotnisk, które służą do ataków na Ukrainę. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej