RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wypadek pielgrzymki do Medjugorie. Nowe ustalenia przekazane prokuraturze

Biuro podroży „U Brata Józefa”, które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medjugorie, działało bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki. Mazowiecki urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania.

Wypadek pielgrzymki w Chorwacji. Są wyniki sekcji zwłok kierowcy autokaru

Chorwaccy śledczy przeprowadzili sekcję zwłok kierowcy, który prowadził autokar z polskimi pielgrzymami do Medjugorje. Jak nieoficjalnie podaje...

zobacz więcej

Brak wpisu do rejestru oznacza, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży. Urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania – przekazało biuro prasowe kancelarii marszałka woj. mazowieckiego. 

  

W komunikacie służby prasowe wyjaśniły, że „zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy”. 

  

„Firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej. Daje to klientom biur podroży pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży, mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów” – wskazano. 

  

Po doniesieniach medialnych dotyczących tragicznego wypadku, urząd marszałkowski sprawdził, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi firma „U Brata Józefa” i czy jest wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych Województwa Mazowieckiego.


Chorwacja: Nie żyje drugi kierowca polskiego autobusu

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło dwóch kierowców – poinformowała chorwacka agencja prasowa Hina. Potwierdziły to sekcje zwłok ofiar...

zobacz więcej

Jak wynika z ustaleń, podmiot ten nie został zgłoszony do rejestru. Tymczasem z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że oferuje ona i organizuje cykliczne imprezy turystyczne. 

  

Biuro podróży działało niezgodnie z prawem?


Według przepisów działalność taka podlega regulacjom ustawy o imprezach turystycznych. „Należy pamiętać, że podmiot, który nie widnieje w rejestrze, działa niezgodnie z przepisami prawa oraz nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki, które dają gwarancję jakości oferowanych usług” – wytłumaczyło biuro prasowe marszałka. 

  

Wskazało, że w polskim prawodawstwie istnieje pewien wyjątek. Dotyczy on jednak wyłącznie organizacji wycieczki, która jest organizowana niezarobkowo, dla ograniczonej grupy osób oraz okazjonalnie, przy czym wszystkie trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. 

  

„W przypadku firmy U Brata Józefa nie można mówić o zaistnieniu takiej sytuacji. Biuro ma bowiem na swojej stronie kalendarz wielu zaplanowanych kilkudniowych wyjazdów” – czytamy w komunikacie. 


Pierwsze relacje poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

zobacz więcej

Wobec zaistniałej sytuacji w środę 10 sierpnia urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania z urzędu decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat dla właściciela biura podróży „U Brata Józefa”. 

  

Według służb prasowych wojewody przypadek biura „U Brata Józefa” jest niestety przykładem działania przedsiębiorców w tzw. szarej strefie. Decydowanie się przez klientów na korzystanie z ofert biur podróży działających bez wymaganego wpisu do rejestru i nieposiadających gwarancji ubezpieczeniowej, osłabia ich ochronę prawną. 

  

Urząd marszałkowski przypomniał, że osoby rozważające skorzystanie z jakichkolwiek ofert turystycznych przed podjęciem decyzji powinny sprawdzić, czy organizator jest legalnie działającym przedsiębiorcą turystycznym wpisanym do stosownego rejestru. Można to sprawdzić samodzielnie w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych www.ewidencja.ufg.pl

  

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem, na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie – przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej