RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nie żyje Jean-Jacques Sempé, twórca wizerunku Mikołajka

Jean-Jacques Sempe (fot.  Luc Castel/GettyImages)
Jean-Jacques Sempe (fot. Luc Castel/GettyImages)

Zmarł ilustrator książek z serii „Mikołajek” Jean-Jacques Sempé. Francuski rysownik miał 89 lat. Informację o jego śmierci podała agencja AFP, powołując się na żonę artysty.

Nie żyje porucznik Uhura ze „Star Treka”. Nichelle Nichols miała 89 lat

Zmarła aktorka Nichelle Nichols, która wcieliła się w rolę porucznik Nyoty Uhury w serialu telewizyjnym „Star Trek”. Informacje o śmierci artystki...

zobacz więcej

Jean-Jacques Sempé urodził się 17 sierpnia 1932 w Bordeaux. W 1956 roku zadebiutował w „Paris Match”. Rysował również dla „Punch”, „L'Express”, a także dla „New York Timesa” i „New Yorkera”. 

 

 W 1960 roku zilustrował pierwszy tom książki o przygodach Mikołajka – „Le petit Nicolas”, autorstwa René Goscinnego. Wspólnie autorzy przygotowali pięć tomów opowiadań z tej serii, które przyniosły im światową sławę. Pierwszy tom rysunków Sempégo, „Rien n'est simple”, ukazał się w 1962 roku. 

 

W Polsce, oprócz opowiadań o Mikołajku, ukazały się także inne książki z ilustracjami Jeana-Jacquesa Sempé, między innymi „Historia pana Sommera” Patricka Süskinda, „Błędne ogniki i grzyby atomowe” Georgesa Charpaka i Richarda Garwina oraz „Katarzynka” Patricka Modiano. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej