RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wojciechowski: Twierdzę, że mamy pieniądze na KPO i Polska otrzyma te fundusze

Janusz Wojciechowski (fot. PAP/DPA)
Janusz Wojciechowski (fot. PAP/DPA)

Zgadzam się z panem premierem Kaczyńskim w tym aspekcie, że Polska wypełniła swoje zobowiązania – mówił unijny komisarz Janusz Wojciechowski na antenie Polsat News. Polityk przekonywał, że Polska otrzyma pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

„Polska jest bezpieczna żywnościowo”. Wiceminister udzielił wywiadu prowadząc traktor [WIDEO]

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Norbert Karczmarczyk był w sobotę gościem TVP Info. Udzielił wywiadu prowadząc traktor. Kaczmarczyk rozmawiał...

zobacz więcej

– Twierdzę, że mamy pieniądze na KPO i Polska otrzyma fundusze na KPO. Na razie nie jest złożony wniosek o płatność. Polska ma zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy.  Polska, według mojej oceny, wypełniła wszystkie kamienie milowe wymagane dla tego planu. Takie były warunki podjęcia tej decyzji 1 czerwca, w której przecież uczestniczyłem. Komisja uznała, że Polska uczyniła widoczny postęp i ten Plan mógł być zatwierdzony – powiedział.


– Wiemy, co było głównym powodem – sprawy dot. funkcjonowania Sądu Najwyższego. Ustawa, która została uchwalona, w praktyce pokaże, ocena będzie za kilka miesięcy – dodał.


Wojciechowski odniósł się też do słów Ursuli von der Leyen.–Było wiele indywidualnych wypowiedzi, ale to nie jest jeszcze stanowisko Komisji – stwierdził.


– Zgadzam się z panem premierem Kaczyńskim w tym aspekcie, że Polska wypełniła swoje zobowiązania – mówił komisarz Janusz Wojciechowski na antenie Polsat News.

Karski: Środki z KPO trafią do Polski po przegranych przez PO wyborach

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski w rozmowie z portalem wPolityce.pl skomentował sytuację związaną z KPO. „Mamy do czynienia z...

zobacz więcej

KPO, kryzys żywnościowy i rolnictwo


Unijny komisarz przekonywał, że Polska otrzyma pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy. –Twierdzę, że mamy pieniądze na KPO i Polska otrzyma fundusze na KPO. Na razie nie jest złożony wniosek o płatność. Polska ma zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy. Polska, według mojej oceny, wypełniła wszystkie kamienie milowe wymagane dla tego planu. Takie były warunki podjęcia tej decyzji 1 czerwca, w której przecież uczestniczyłem. Komisja uznała, że Polska uczyniła widoczny postęp i ten Plan mógł być zatwierdzony – powiedział.


Odnosząc się do wypowiedzi lidera PSL-u, komisarz Wojciechowski podkreślił, że Kosiniak-Kamysz nie ma aktualnych informacji na temat korytarzy eksportu zboża z Ukrainy. Jak dodał UE robi wszystko, aby wyeksportować zboże. W ciągu 3 miesięcy wyeksportowano 10 mln ton.


 Polityk powiedział również, że musimy liczyć się z kryzysem głodowym i migracją głodową, ale „nie ma ryzyka braku żywności ani w Polsce ani w UE”. 


Wojciechowski, który pełni w UE funkcję komisarza ds. rolnictwa powiedział, że polscy hodowcy w ciągu najbliższych pięciu lat dostaną 4 mld euro na rozwój hodowli.  Zaznaczył, że UE nie zmusza do ograniczania hodowli, ale „stawia na poprawę dobrostanu zwierząt”.


Polityk dodał, że „jest Krajowy Plan Strategiczny”, który „powstał ze współpracy z rolnikami”. –Polskie rolnictwo odczuje przełom w ciągu najbliższych pięciu lat. Dopłaty wyrównają poziom UE, a nawet przekroczą ten poziom – podkreślił Według niego „Polska będzie w pierwszej grupie krajów, które będą miały zatwierdzone Krajowy Plan Strategiczny”. 


  Wojciechowski powiedział, że „2,3 mld euro jest w KPO na rolnictwo”. – Będę czynił wszystko, by Polska otrzymała te pieniądze. Nie zakładam, że będzie inaczej – zapewnił.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej