RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Łotwa i Estonia ograniczają współpracę z Chinami

Przewodniczący ChRL Xi Jinping (fot. Shutterstock)
Przewodniczący ChRL Xi Jinping (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Łotwa i Estonia ogłosiły w czwartek, że opuszczają format współpracy między krajami Europy Środkowej i Wschodniej a Chinami. Wcześniej taki krok podjęła Litwa. MSZ w Rydze poinformowało, że Łotwa podjęła decyzję o opuszczeniu formatu znanego wcześniej jako 16+1 „w związku z obecnymi priorytetami łotewskiej polityki zagranicznej i handlowej”.

Chiny będą chciały siłą przejąć Tajwan? Przewidywania Pentagonu na najbliższe dwa lata

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby...

zobacz więcej

Zapewniono, że Łotwa będzie nadal „dążyć do konstruktywnych i pragmatycznych stosunków z Chinami zarówno w formacie bilateralnym, jak i w ramach współpracy UE-Chiny, opartej na obustronnych korzyściach, poszanowaniu prawa międzynarodowego, praw człowieka i międzynarodowego porządku bazującego na poszanowaniu zasad”.

Podobnej treści oświadczenie wydało tego dnia MSZ Estonii. Wcześniej z formatu wystąpiła Litwa, której stosunki z Chinami pogorszyły się po otwarciu w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu.


Jak pisze agencja Reutera, w skład grupy wchodzą jeszcze - oprócz Chin - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej