RAPORT

Tusk kontra Tusk

Koncert „Ballady i romanse” w Wilnie

Koncert „Ballady i Romanse” w Wilnie (fot. Shutterstock)
Koncert „Ballady i Romanse” w Wilnie (fot. Shutterstock)

W poniedziałek, 15 sierpnia w Wilnie, odbędzie się wyjątkowy koncert „Ballady i Romanse”, który upamiętni Rok Polskiego Romantyzmu oraz dwusetną rocznicę ukazania się, w tym właśnie mieście, „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Nowa siedziba TVP Wilno i rozbudowa Domu Kultury Polskiej. Podpisano akt erekcyjny

Premier Mateusz Morawiecki i szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonytė podpisali akt erekcyjny dotyczący rozbudowy Domu Kultury Polskiej oraz...

zobacz więcej

Organizatorami wydarzenia są TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Kultura. Przedsięwzięcie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy.


Dla podkreślenia międzynarodowego charakteru widowiska, do udziału w koncercie zaproszono artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Polskę reprezentować będzie Marta Zalewska, wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów.


Z tej okazji przygotowała wyjątkowy repertuar bazujący na poezji Adama Mickiewicza. Zaprezentuje m.in. adaptację muzyczną takich utworów literackich jak: „Rękawiczka” czy „Wielka Improwizacja”.


W trakcie koncertu wystąpią także: polsko-ukraiński zespół Zazula, Merūnas Vitulskis z Litwy oraz Pit Pawlaw z Białorusi.

78. rocznica bitwy o Wilno. Upamiętniono żołnierzy AK

W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, w środę odbyły...

zobacz więcej

Rok Romantyzmu Polskiego


Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Romantyzmu Polskiego w Wilnie – mieście, w którym 200 lat temu zostały, po raz pierwszy, wydane „Ballady i romanse”. Dzieło to wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce i na stałe wpisało się do historii literatury.


Organizatorzy koncertu zwracają uwagę na szczególną wagę tej inicjatywy, która w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych, wyraża solidarność krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opartą na ugruntowanych więzach kulturowych pomiędzy narodami. Podkreślają jednocześnie, że wydarzenie przyczyni się do upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnej dla Polski i Litwy historii, kultury i sztuki.


Będzie również okazją do przypomnienia dorobku twórców epoki romantyzmu, a także do świętowania trzeciej rocznicy utworzenia kanału Telewizji Polskiej – TVP Wilno. Data wydarzenia będzie także okazją do przypomnienia o kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.


– „Ballady i romanse” wracają do swojego rodzimego miasta. Chciałbym, aby w trakcie koncertu zabrzmiały te języki, które ukształtowały wyobraźnię Adama Mickiewicza – powiedział Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A.


Koncert „Ballady i Romanse” odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie o godz. 21:00 (czasu litewskiego). Transmisja koncertu w TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Kultura o godz. 20:00 (czasu polskiego).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej