RAPORT

Pogarda

Emerytka wypomniała niskie waloryzacje. Zaskakująca odpowiedź lidera PO [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk kontynuuje objazd po kraju. W czwartek spotkał się z mieszkańcami Jaktorowa. Podczas serii pytań emerytka wypomniała liderowi PO niskie waloryzacje świadczeń, w czasie gdy był on premierem. – Waloryzacje były niskie, bo taka też była inflacja – odparł.

PO zlikwiduje 14. emeryturę? Donald Tusk straszy posła Platformy [WIDEO]

Donald Tusk latami krytykował 500 Plus i inne programy społeczne wprowadzane przez PiS. Według liberałów z Platformy, takie projekty niekorzystnie...

zobacz więcej

Podczas spotkania z byłym premierem głos zabrała jedna z kobiet, która wypomniała „zabranie pieniędzy z OFE”, bankructwa podwykonawców podczas budów dróg, a także odbieranie rodzicom dzieci z powodu biedy. 


– Czy pan to pamięta? – spytała?


– Pamiętam fakty, a nie propagandę – odparł Tusk.


Następnie przypomniała liderowi PO, ile za czasów jego rządów wynosiła waloryzacja emerytur. – Dostałam 4,5 zł. Więcej wydano na papier, pocztę i urzędnika, który się tym zajmował – dodała. 


Donald Tusk odpowiedział, że „waloryzacje emerytur były niskie, bo taka też była inflacja”. 


– Jestem dumny z tego, że jak zdawałem urząd premiera inflacja w Polsce wynosiła 0 proc – uzupełnił. 


Gdy Donald Tusk opuszczał stanowisko szefa rządu w 2014 roku inflacja faktycznie wynosiła 0 proc. Skąd zatem wymówki rozmówczyni byłego premiera?


Wcześniej Polacy zmagali się z dużymi wzrostami cen. W latach 2007–2012 o blisko 50 proc. wzrosła cena prądu, mięsa wołowego (42 proc.), chleba (35 proc.), cukru (34 proc.) czy benzyny (28,8 proc.).


W tym czasie podwyżka emerytur był symboliczna. W 2014 roku najniższe świadczenie wzrosło o zaledwie 1,6 proc. i wynosiło 844,45 zł. 


W 2022 roku minimalna emerytura wynosiła 1338,44 zł, o 88 zł więcej niż rok temu. Do tego od 2019 roku wypłacana jest trzynasta, a od 2020 roku czternasta emerytura. 


teraz odtwarzane
Odpowiedź Donalda Tuska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej