RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szwecja. Pierwsza ekstradycja do Turcji po zgodzie Ankary na rozszerzenie NATO

Szwecja zdecydowała o ekstradycji mężczyzny do Turcji (fot. Shutterstock)
Szwecja zdecydowała o ekstradycji mężczyzny do Turcji (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Szwedzki rząd zdecydował o ekstradycji do Turcji mężczyzny poszukiwanego za oszustwo. Jest to pierwszy taki przypadek od czasu, gdy Turcja zażądała ekstradycji osób związanych z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną, w zamian za umożliwienie Sztokholmowi formalnego ubiegania się o członkostwo w NATO.

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

Turcja zgodziła się poprzeć starania Szwecji i Finlandii w kwestii członkostwa w NATO – ogłosił we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.

zobacz więcej

Turcja, która należy do Sojuszu, wycofała swoje weto dotyczące Finlandii i Szwecji w czerwcu po tygodniach napiętych negocjacji. Ankara oskarżała te dwa kraje o ukrywanie bojowników z zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu. 


„Sąd Najwyższy zbadał sprawę i stwierdził, że nie ma przeszkód do ekstradycji” – przekazał rzecznik szwedzkiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Odmówił jednocześnie podania informacji, czy mężczyzna znajdował się na liście osób, których ekstradycji zażądała Turcja oraz dalszych komentarzy w tej sprawie.


Szwedzki nadawca SVT, który jako pierwszy poinformował o ekstradycji, powiedział, że mężczyzna został skazany w Turcji na 14 lat więzienia z powodu kilku rachunków za oszustwa związane z kartami bankowymi. Mężczyzna, przetrzymywany w Szwecji od zeszłego roku, twierdzi, że został niesłusznie skazany, ponieważ jest konwertytą na chrześcijaństwo, odmówił służby wojskowej i ma kurdyjskie korzenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej