RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kto zatruł Odrę? „Najprawdopodobniej doszło do przestępstwa”

Najnowsze

Popularne

Najprawdopodobniej doszło do popełnienia przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do Odry substancji, która wywołuje śmierć ryb – ocenił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej w Cigacicach (woj. lubuskie).

Premier Morawiecki o skażeniu Odry: Truciciele nie pozostaną bezkarni

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani – zapewnił premier...

zobacz więcej

Wiceszef resortu klimatu i środowiska podczas konferencji w Cigacicach zapewnił, że nie są prawdziwe informacje, jakoby nie przeprowadzono badań wody po stwierdzeniu zjawiska śnięcia ryb w Odrze. Zapewnił, że Inspekcja Ochrony Środowiska zareagowała od razu po otrzymaniu informacji o tym fakcie.


– Mamy najprawdopodobniej do czynienia z popełnieniem przestępstwa polegającego na tym, że wprowadzono do wody substancję, która wywołuje śmierć ryb i innych organizmów. To w tej chwili jest weryfikowane – powiedział Ozdoba.


Wiceminister poinformował, że aby wyjaśnić przyczynę śnięcia ryb, zostały pobrane próbki wody. Dodał, że w czwartek do specjalistycznego laboratorium w Puławach trafiły też próbki ryb, które zostały wyłowione z rzeki. – Będzie w stanie zero- jedynkowo, co było przyczyną śnięcia ryb – ocenił.


Wcześniej na Twitterze Ozdoba informował, że kto zanieczyszcza wodę substancją, powodując zagrożenie dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi, popełnia przestępstwo z art. 182 Kodeksu karnego. 


„Obecnie za czyn ten grozi kara p.w. od 3 miesięcy do lat 5. Dzięki przyjętej nowelizacji będzie zagrożony karą więzienia od 6 miesięcy do lat 8” – zwrócił uwagę.


Prezes Wód Polskich alarmuje. „Wystarczy niewielki ściek, żeby wywołać katastrofę”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze – poinformowała w środę...

zobacz więcej

Terytorialsi pomogą w usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że żołnierze zostaną skierowani w rejon Odry. „Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece” – napisał Błaszczak. – Będą także w gotowości do realizacji innych zadań – dodał.


W Cigacicach wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przekazał, że „do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej”.


Jak poinformował Skurkiewicz, jeżeli będzie taka konieczność - do dyspozycji będą również żołnierze z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.


– Wszystkie działania, które są dziś podejmowane, Wojsko Polskie będzie wspierało. Wszystkie te, które są związane z usunięciem tych zanieczyszczeń – zapowiedział wiceszef MON.


Skurkiewicz przekazał także, że w czwartek o godz. 18 odbędzie się sztab kryzysowy z przedstawicielami wszystkich województw, których ta katastrofa dotknęła. – Będą również przedstawiciele Wojska Polskiego - tak, żebyśmy mogli być informowani na bieżąco – mówił.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Śnięte ryby w Odrze. Jest komunikat GIOŚ

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska kontrolują próbki wody w Odrze w woj. śląskim, opolski, lubuskim i zachodniopomorskim. To efekt...

zobacz więcej

Jak doszło do skażenia Odry?

W czwartek WIOŚ we Wrocławiu podał, że w żadnej z próbek pobranych z Odry w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu. „We wszystkich badanych próbkach zaczynając od dnia 28 lipca mikroskopowa analiza biologiczna wykazała występowanie typowych organizmów dla rzeki Odry” – podał w czwartek WIOŚ.


Wcześniej WIOŚ informował, że „chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28.07.2022 r. wykazała z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych”. 


„W dwóch punktach: śluza Lipki oraz w Oławie, stwierdzono z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie mezytylenu (1,3,5,-trimetylobenzen), substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne. Nie stwierdzono mezytylenu w punkcie w m. Łany (punkt najdalej położony na kierunku przepływu Odry)” – wskazał WIOŚ.


Według inspektorów, zanieczyszczenie wody oraz śnięte ryby w Odrze występowały od jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry (przed granicą województwa dolnośląskiego). Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w Oławie. Obecność martwych ryb zgłoszono również na dalszych odcinkach Odry - np. Gajkowie, Kamieńcu Wrocławskim – podał WIOŚ.

Kilka ton śniętych ryb w Odrze. WIOŚ zawiadamia prokuraturę

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw...

zobacz więcej

Pierwsze badania wykazały wysoki poziom tlenu w wodzie, odbiegający od typowych stężeń tlenu latem. 


„Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen” – napisano w komunikacie. W kolejnych dniach, po opadach deszczu, nastąpił spadek nasycenia tlenem wód Odry w badanych punktach.


„Niezależnie od dotychczasowych ustaleń, stan fizyko-chemiczny wody w Odrze monitorowany jest w trybie ciągłym, na bieżąco, codziennie” – podał w czwartek WIOŚ.


Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też Prokuratura Rejonowa w Oławie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej