RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemieccy katolicy sprzeciwiają się reformom „drogi synodalnej”

Niemiecka droga synodalna zagraża jedności Kościoła (fot. Shutterstock)
Niemiecka droga synodalna zagraża jedności Kościoła (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Opublikowany dzisiaj list otwarty inicjatywy Maria 1.0, a podpisany przez osobistości katolickie Niemiec zawiera sprzeciw wobec reform drogi synodalnej tamtejszego Kościoła. Oburzenie wywołał zwłaszcza fakt, że Szefowa Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Irme Stetter-Karp domagała się w lipcu „ogólnokrajowego świadczenia aborcji”. Stetter-Karp wchodzi w skład czteroosobowego prezydium niemieckiej „drogi synodalnej” – relacjonuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Ostry zakręt Kościoła katolickiego w Niemczech. Nuncjusz wzywa do jedności

Niemieccy biskupi poparli zniesienie celibatu, święcenia kobiet i odejście od rozumienia płci jako męskiej i żeńskiej. To efekty obrad trzeciego...

zobacz więcej

„My, sygnatariusze tego listu, uznalibyśmy za nie do zniesienia myśl, że pewnego dnia mógłby Ekscelencja udać się do Rzymu ramię w ramię z dr Stetter-Karp jako przedstawiciel niemieckiego Kościoła katolickiego lub, gdyby rzeczywiście do tego doszło, że mogłaby ona nawet dołączyć do Ekscelencji jako współprzewodnicząca w planowanej Radzie Synodalnej, która miałaby zadecydować o losie niemieckiego Kościoła katolickiego” – piszą oburzeni autorzy listu otwartego do przewodniczącego niemieckiego episkopatu. 


Mimo że pismo zostało wysłane 3 sierpnia, adresaci nadal nie otrzymali odpowiedzi – odnotowuje KAI.

Osoby świeckie pomogą wybrać biskupa w Niemczech. Jak zareaguje Watykan?

Kapituła metropolitalna w niemieckim Paderborn postanowiła, że „zgodnie ze wskazaniami Drogi Synodalnej” powinien mieć miejsce możliwie najszerszy...

zobacz więcej

Niemieccy katolicy chcą powrotu do nauczania w sprawie ochrony życia nienarodzonych


Ekscelencjo, prosimy Ciebie i Twoich współbraci w episkopacie, którzy wszyscy przyrzekli przy swoich święceniach zachować czystym i nienaruszonym skarb wiary, który zgodnie z tradycją od czasów apostolskich zawsze i wszędzie strzeżony jest w Kościele, o zakończenie współpracy z dr Stetter-Karp, chyba że będzie ona gotowa w dłuższej perspektywie czasowej publicznie zrewidować swoje stanowisko i powrócić do nauczania Kościoła w sprawie ochrony życia nienarodzonych" – piszą wierni.


Jsk realcjonuje KAI, wśród pierwszych sygnatariuszy jest dyrektorka Marii 1.0, Clara Steinbrecher, a także profesorowie (niektórzy z nich są emerytami), jak Elmar Nass, Manfred Spieker czy Berthold Wald.


Jest też kilku sygnatariuszy z grona dziennikarzy, w tym historyk Michael Feldkamp, wydawca Gisela Geirhos z Media Maria Verlag oraz Timothy Flanders, wydawca OnePeterFive w USA. Pod listem otwartym podpisali się także liczni inni katolicy.

Niemieccy biskupi zezwalają na „pigułkę po”

Katolickie szpitale w Niemczech mogą podawać zgwałconym kobietom „pigułkę po”, jeśli ma ona zapobiec zapłodnieniu, a nie spowodować aborcję....

zobacz więcej

Krytyka drogi synodalnej


Oprócz uwag odnoszących się bezpośrednio do pani prezes ZdK, list otwarty zawiera krytykę „drogi synodalnej”, w tym nieuwzględnienie wyraźnego wskazania Ojca Świętego, który wezwał do zwiększenia w ramach tego procesu tematyki, „ewangelizacji”.


Przypomniano przestrogę papieża Franciszka, by nie koncentrować się na reformach strukturalnych, organizacyjnych i administracyjnych, pomijając punkty zasadnicze.


Sygnatariusze dokumentu ubolewają – pisze KAI, że godna pożałowania kwestia wykorzystywania sekularnego małoletnich przez osoby duchowne została użyta jako pretekst do przebudowy Kościoła „w taki sposób, że gdyby nie Rzym i Kościół powszechny, my jako rzymscy katolicy już byśmy się w nim nie rozpoznawali”.


Wskazują na wiele świadomych naruszeń (także przez poszczególnych biskupów) wyraźnych dyrektyw rzymskich lub nauczania Kościoła – relacjonuje agencja.


Zgromadzenie Synodalne niemieckiej „drogi synodalnej” spotka się na swojej czwartej sesji we Frankfurcie nad Menem w dniach od 8 do 10 września. Niektóre teksty będą dostępne w drugim czytaniu i mogą zostać oficjalnie przyjęte jako rezolucje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej