RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wolontariusze „Paczki na Kresy” zwiedzą Wileńszczyznę

Wolontariusze wspierają Polaków na Kresach (fot. www.pfn.org.pl)
Wolontariusze wspierają Polaków na Kresach (fot. www.pfn.org.pl)

40 wolontariuszy pracujących przy projektach związanych z Kresami, wspieranych przez Polską Fundację Narodową, zwiedzi Wileńszczyznę - poinformował w czwartek Temistokles Brodowski z Fundacji. Te osoby stale pomagają m.in. przy projekcie „Paczka na Kresy”.

Paczka na Kresy dla ukraińskich rodzin

Pakowanie darów w ramach akcji Paczka na Kresy w Warszawie. W tym roku paczki trafią do rodzin ukraińskich, które znalazły się w Polsce w wyniku...

zobacz więcej

Jak powiedział Brodowski, wolontariusze odwiedzając od czwartku Wileńszczyznę, będą mieli możliwość poznania historii Obojga Narodów.


– W planach jest wiele spotkań, rozmów i nowych doświadczeń, zarówno z Polakami tam mieszkającymi, Litwinami i innymi narodami zamieszkującymi te ziemie – powiedział Brodowski.


Przypomniał, że przybliżenie młodemu pokoleniu Polaków tych miejsc, które na trwałe wpisały się w historię naszego kraju, jest jednym z celów Fundacji. Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział, że celem tego wyjazdu jest integracja efektów dwóch projektów realizowanych wraz z partnerami na Litwie – Paczka na Kresy oraz Polskie Dziedzictwo Wschód.


– Ze wsparciem środków PFN w Wilnie erygowano w tym roku Muzeum Chrztu Litwy, a we wrześniu otwarty zostanie tam Polski Instytut Dziedzictwa. Pragniemy, aby w programie edukacyjnym przybliżającym historię Obojga Narodów uczestniczyli wolontariusze Paczki na Kresy, a jednocześnie, by rozpoczęli współpracę z tymi instytucjami, które Fundacja współtworzyła na Litwie – powiedział Zarzecki.

„Tam potrzebne jest serce. Pokazujemy naszym rodakom, że o nich pamiętamy”

– Środki chemiczne, artykuły spożywcze, książki, różnego rodzaju gry. Staramy się przekazywać na Kresy wszystko, czego naszym rodakom brakuje –...

zobacz więcej

Polska Fundacja Narodowa


Zdaniem prezesa PFN konieczne jest „nieustanne i roztropne” dbanie o naszą wspólną historię i opowiadanie jej dziejów młodym pokoleniom w sposób trwały i zinstytucjonalizowany.


– Jak przy „Paczce na Kresy”, tak i teraz na dawne Kresy Rzeczpospolitej, kierujemy nasze działania i wzrok. Mówiąc o wspólnym dziedzictwie, historii, kulturze i wskazujemy ciągłość dziejów – powiedział członek zarządu PFN Cezary Andrzej Jurkiewicz.


Brodowski przypomniał, że Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku angażuje się w projekty społeczno-kulturalne, które mają służyć pielęgnowaniu polskości i rozwojowi świadomości narodowej wśród Polaków mieszkających na terenach obecnej Białorusi i Litwy. – Kilka milionów osób nadal czuje się Polakami, mimo traumy komunizmu i kilkudziesięciu lat, które upłynęły od zmian granic – zaznaczył.


Pomoc wolontariuszy jest praktycznie niezbędna przy wielu projektach kresowych wspieranych przez PFN – na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Łotwie.– Paczka na Kresy to jeden z wielu przykładów działań, których Fundacja nie mogłaby realizować bez ich udziału – podkreślił Brodowski.


Wyjazd edukacyjny wolontariuszy PFN i Fundacji Kresy w potrzebie Polacy Polakom organizowany jest pod hasłem „Z miłości do Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej