RAPORT

Tusk kontra Tusk

Legion międzynarodowy na Ukrainie. Kilkudziesięciu Włochów walczy po obu stronach frontu

Co najmniej 60 Włochów walczy na Ukrainie po obu stronach frontu (fot. Pierre Crom/Getty Images)
Co najmniej 60 Włochów walczy na Ukrainie po obu stronach frontu (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Włoska prokuratura bada, czy na terenie Włoch istnieją punkty rekrutacyjne najemników i ochotników na wojnę na Ukrainie. W środę pierwszy Włoch walczący po stronie armii ukraińskiej w legionie cudzoziemskim objęty został śledztwem.

Legion międzynarodowy w drodze na Ukrainę. Ujawniono liczbę

Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że do ich państwa zmierza około 16 tys. ochotników wojskowych z różnych krajów. Wcześniej informowano, że do...

zobacz więcej

Włoskie służby szacują, że co najmniej 60 Włochów walczy na Ukrainie po obu stronach frontu. Jest to sprzeczne z ustawą sprzed 27 lat, która zabrania obywatelom Włoch udziału w konfliktach zbrojnych na rzecz obcych państw. Grozi za to kara od 2 do 7 lat więzienia. Sankcje obejmują również tych, którzy na terenie Włoch w tym celu rekrutują ochotników lub najemników.


Jak podejrzewają śledczy, we Włoszech istnieją punkty rekrutacyjne, związane z organizacjami skrajnej prawicy i skrajnej lewicy. Na 5 lat więzienia skazany został zaocznie Andrea Palmieri, członek neofaszystowskiej partii Forza Nuova, który rekrutował Włochów do walki w szeregach rosyjskich separatystów w Donbasie w 2014 roku.

 

Korpus ochotników walczących z Rosjanami na Ukrainie

Pierwszy Włoch został objęty śledztwem w sprawie zaciągnięcia się do korpusu ochotników walczących na Ukrainie przeciwko rosyjskim wojskom – podały w środę włoskie media. Według śledczych 19-letni mieszkaniec Genui miał związki ze skrajnie prawicową, neofaszystowską organizacją Casa Pound.

 

Czytaj także: Legion Międzynarodowy rośnie w siłę. Tysiące byłych wojskowych już na Ukrainie

 

Zarzut wstąpienia do Legionu Międzynarodowego postawił mu prokurator z genueńskiego oddziału prokuratury do walki z mafią i terroryzmem. Mężczyźnie grozi od 2 do 7 lat więzienia.

Legion międzynarodowy w akcji. Pokazali starcie z Rosjanami z kilku kamer

Do internetu trafia coraz więcej nagrań z frontu. Amerykańscy ochotnicy walczący w ukraińskich szeregach pokazali filmy przedstawiające starcia z...

zobacz więcej

Włoska agencja informacyjna ANSA wyjaśniła, że śledztwo prokuratury zostało wszczęte po wypowiedzi, jakiej mieszkaniec Genui Kevin Chiappalone udzielił tygodnikowi „Panorama”, gdzie zapowiedział zamiar udziału w obronie Ukrainy. Jak wyjaśnił, decyzję tę podjął po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin mówił o planach „denazyfikacji Ukrainy”.

 

Według agencji Włoch bez żadnego doświadczenia wojskowego i umiejętności posługiwania się bronią wyjechał z kraju w maju i prawdopodobnie dostał się na Ukrainę przez polską granicę. Miał przejść szkolenie i obecnie przebywa najpewniej w Donbasie. Jest on jedyną osobą objętą dochodzeniem, ale śledczy sprawdzają, czy włoskich ochotników jest więcej i czy działa sieć, która ich rekrutuje.

 


Na początku wojny na Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję 24 lutego, władze Włoch przestrzegały swoich obywateli przed udaniem się na front i przypominały, że grozi za to kara więzienia. Media informowały, że na front udała się między innymi 23-letnia Włoszka, która wcześniej służyła w siłach powietrznych. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej