RAPORT

Pogarda

Czarnek dementuje: Dlaczego kłamiecie w mediach? To kompromitacja Tuska!

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk zaalarmował, że w tym roku na stanowiskach nauczycieli szkolnych będzie aż 1/3 wakatów. – W Polsce jest 700 tys. nauczycieli. Gdyby było prawdą to, co powiedział Tusk, to powinno być ok. 230 tys. wakatów 1 września – wyliczył minister edukacji Przemysław Czarnek i zapewnił, że jest to kłamstwo. Przypomniał też, że w latach 2012-2015 nauczyciele nie dostali żadnych podwyżek, a tylko w ciągu ostatnich kilku lat ich wynagrodzenia podskoczyły o ok 1,5 tys. zł.

Poseł o słowach Millera: Wiernie służył zagranicznym interesom

Europoseł opozycji Leszek Miller ocenił, że Polska przypomina „wrzeszczącego bachora”. „TVN24 puszcza te brednie ot tak, bez żadnego komentarza....

zobacz więcej

W czwartek w Warszawie odbył się briefing prasowy ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka dotyczący wakatów i wynagrodzeń nauczycieli. Czarnek powiedział, że przedstawia „suche i prawdziwe fakty” dotyczące sytuacji w szkołach.


– Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., (...) o 738,69 zł. Takie są fakty – powiedział.


Zobacz także ->  „Trzeba będzie pójść z tym do sądu”. Min. Czarnek o rozpowszechnianiu przez PO kłamstwa

 

Dodał, że jest to możliwe dzięki ustawie, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Sejmu po odrzuceniu poprawek Senatu.


– W ślad za wynagrodzeniem idzie również uproszczenie awansu zawodowego, który był zbyt skomplikowany – powiedział. Czarnek dodał, że nastąpi też skrócenie dojścia do stopnia nauczyciela mianowanego o dwa lata.


Nastąpi też wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego o 8 proc., czyli o 332,41 zł. – Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5 318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r. to 6 795,97 zł – wyliczał.

„Szmata to Pani panieńskie nazwisko czy ksywka?”. Polityk odpowiada hejterce

Znana z hejterskich wpisów w mediach społecznościowych Monika Mesuret w ordynarny sposób zaatakowała Pawła Kukiza. Polityk odpowiedział jej pięknym...

zobacz więcej

Szef MEiN przedstawił też wzrost średniego wynagrodzenia w latach 2017-2022. – U nauczyciela stażysty będzie to łącznie 1 715 zł, kontraktowego - 1 415 zł, mianowanego -1 405 zł i dyplomowanego - 1 796 zł.


Podwyżki nauczycieli w latach 2012-2015


Czarnek odniósł się również do zarzutów, jakie pod adresem rządu PiS formułuje Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Zobacz także ->  Szef MEiN o słowach posłanek KO: Tak przykre, tak głupie

 

– W 2012 roku wzrost wynagrodzenia nauczycieli wynosił 0 procent. W 2013 roku wzrost wynagrodzenia nauczycieli wynosił 0 procent. W 2014 roku wzrost wynagrodzenia nauczycieli wynosił 0 procent. I w 2015 roku wzrost wynagrodzenia nauczycieli wynosił 0 procent. Gdzie był wówczas Sławomir Broniarz i związki zawodowe? Gdzie byliście państwo, że nie przedstawialiście tej sytuacji, mówię o niektórych mediach? – zapytał Czarnek.


KE odblokuje KPO? „Jedynym kamieniem milowym jest Tusk na stanowisku premiera RP”

Komisja Europejska poinformowała, że wypłaci Polsce pieniądze na walkę ze skutkami epidemii, jeśli spełnimy tzw. kamienie milowe. Są ich setki, a...

zobacz więcej

Zaapelował, by mówić o faktach, a nie plotkach rozpowszechnianych przez niektórych polityków opozycji.


Ile jest wakatów? Czarnek wyjaśnia


Przemysław Czarnek odniósł się również do sprawy wakatów podgrzewanej przez szefa Platformy Obywatelskiej.


Zobacz także ->  Facebookowy profil PO jak SokzBuraka

 

– W Polsce jest 700 tys. nauczycieli. Gdyby było prawdą to, co powiedział Donald Tusk, że będzie 1/3 wakatów, to powinno być ok. 230 tys. wakatów 1 września. Jeżeli mówi to Donald Tusk, przywódca całej opozycji, strasząc ludzi na spotkaniach wyborczych, a później pokazujecie to w swoich mediach, to celowo wprowadzacie państwo ogromne zamieszanie – stwierdził minister.


Dodał, że cała sprawa to „kompromitacja Donalda Tuska”. 


Poinformował, że w 2019 roku w sierpniu było 12301 wakatów, co w stosunku do 700 tys. etatów w całej Polsce jest normalnym ruchem kadrowym. W 2020 roku wakatów było około 10705, a w 2021 roku 13533. 


– W tym roku jest to 13329. Dlaczego państwo kłamiecie w mediach w ślad za Sławomirem Broniarzem czy innymi ludźmi, którzy chcą burzyć tę rzeczywistość, która dzisiaj występuje? – zapytał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej