RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej USA

Rosyjski myśliwiec Su-40 (fot. P.AVENTURIER/Gamma/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
Rosyjski myśliwiec Su-40 (fot. P.AVENTURIER/Gamma/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Dwa rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Stanów Zjednoczonych w pobliżu Alaski – powiadomiło na Twitterze Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Zdjęcia satelitarne lotniska na Krymie. Potężne zniszczenia

Dziennikarze śledczy Bellingcat opublikowali zdjęcia satelitarne ostrzelanego rosyjskiego lotniska wojskowego na Krymie, na których widać skalę...

zobacz więcej

„Jednostki NORAD w regionie Alaska wykryły, śledziły i zidentyfikowały rosyjskie samoloty wlatujące i operujące w obrębie ADIZ tego stanu. Maszyny nie naruszyły przestrzeni powietrznej USA ani Kanady” – czytamy w komunikacie NORAD na Twitterze. 

  

NORAD jest komórką organizacyjną utworzoną w 1958 roku przez władze w Waszyngtonie i Ottawie. Dowódcę tej struktury wyznaczają prezydent USA i premier Kanady. 

  

Strefa identyfikacji obrony powietrznej, to przestrzeń nad lądem lub wodą, w której dane państwo zastrzega sobie prawo identyfikowania i śledzenia samolotów zbliżających się do jego terytorium. Nie jest ona zdefiniowana przez jakąkolwiek umowę międzynarodową. 

  

W środę MSZ Estonii poinformowało o wezwaniu ambasadora Rosji w Tallinie w celu zaprotestowania przeciwko naruszeniu estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec. Do incydentu miało dojść na południowym wschodzie kraju, w pobliżu posterunku granicznego Koidula. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej