RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ponad 200 cyberataków na Ukrainie

Cyberataki na Ukrainie (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty)
Cyberataki na Ukrainie (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty)

Specjaliści z Zespołu Reagowania na Awarie Komputerowe Ukrainy (CERT-UA) zarejestrowali w lipcu ponad 200 cyberataków. Najczęstszym celem był ukraiński rząd i władze lokalne, które w lipcu zostały zaatakowane 56 razy – podała Państwowa Służba Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Jak też wskazano, sektor bezpieczeństwa i obrony został dotknięty 24 cyberatakami.

Potężny cyberatak na Ukrainie. „Załamanie łączności”

Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek „potężnego” cyberataku –...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Ukraiński Zespół Reagowania na Awarie Komputerowe, organ działający w ramach Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy, odnotował 203 cyberataki w lipcu.

 

W raporcie zaznaczono, że „wzrosła liczba ataków na przedstawicieli administracji państwowej i instytucji finansowych, od których zależy życie obywateli Ukrainy”. Jak wymieniono, 24 cyberataki dotknęły organizacje komercyjne.

 

Do najczęstszych metod przeprowadzenia cyberataków w lipcu zaliczono m.in. złośliwy kod oprogramowania (42), przechwytywanie informacji (30). Hakerzy wykorzystali też luki w zabezpieczeniach (59).

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


„Podczas gdy siły okupacyjne nasilają ataki na infrastrukturę cywilną i spokojne miasta, rosyjscy hakerzy „wspierają” te ataki w cyberprzestrzeni” – napisano na ukraińskiej stronie rządowej.


Czytaj także: Rosyjskie cyberataki. Kreml trafił na silny opór specjalistów ukraińskichAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej