RAPORT

Pogarda

Polska zaskarży KE do TSUE? Fogiel: Być może warto to rozważyć

Radosław Fogiel (fot. PAP/Piotr Nowak)
Radosław Fogiel (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

My, jako rząd, jako Polska, zrobiliśmy wszystko, co było wymagane, co do nas należało, żeby środki z KPO uruchomić. Mamy do czynienia wyłącznie z polityczną decyzją, by Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie wypłacić – powiedział w czwartek Radosław Fogiel. Dopytywany o ewentualną możliwość zaskarżenie KE do TSUE, rzecznik PiS uznał, że „być może warto to rozważać”.

Fogiel: Porozumienie w sprawie KPO zostało zawarte

Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy zostało zawarte – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że Komisja Europejska...

zobacz więcej

 

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Fogiel został zapytany o komentarz do wypowiedzi polityków opozycji, że „rządowi nie udało się dogadać drogą dyplomatyczną ws. Funduszu Odbudowy”, i że „to zdrada stanu”.

 

KPO dla Polski

 

– To dość ciekawa definicja. Myślę, że przede wszystkim posłowie Platformy powinni sobie przypomnieć, że sami głosowali przeciwko uruchomieniu zasobów własnych UE w Sejmie, więc ich zdanie w tej kwestii jest mało istotne – powiedział Fogiel.

 

– My jako rząd, jako Polska, zrobiliśmy wszystko, co było wymagane, co do nas należało, żeby te środki z KPO uruchomić – stwierdził.

 

Powiedział, że premier Mateusz Morawiecki liczy, że Komisja Europejska „jednak postanowi z jednej strony trzymać się litery prawa, z drugiej – trzymać się podjętych uzgodnień”.

 

„Polityczna decyzja KE”

 

Fogie pytany o stanowisko szefowej KE Ursuli von der Leyen, która „mówi, że jak sędziowie nie zostaną odwieszeni, jak jeden sędzia w Polsce nie będzie mógł podważyć statusu innego sędziego, to środków nie będzie”, Fogiel powiedział, że przewodnicząca KE „zaczyna od podważania stanowiska TSUE”.

 

– Bo to przecież TSUE nie tak dawno orzekł, że powołany sędzia jest sędzią, kropka. Chociażby ktoś miał jakieś tam wątpliwości tej czy innej natury. Teraz się nagle okazuje, że KE jest bardziej radykalna niż TSUE. To udowadnia, że mamy do czynienia – i to jest kamyczek do ogródka tych, którzy mają nieco mniej optymizmu – wyłącznie z politycznym działaniem, polityczną decyzją, żeby Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie wypłacić – stwierdził.

KPO. Czy będzie podatek za samochód spalinowy? Odpowiada minister Puda

Nie ma konkretnych ustaleń dotyczących szczegółów opłat i podatków od samochodów spalinowych – wskazał w środę minister funduszy i polityki...

zobacz więcej

Dopytywany o ewentualną możliwość zaskarżenie KE do TSUE, rzecznik PiS uznał, że „być może warto to rozważać”. Dodał zarazem, że „oczywiście to jest pewien paradoks, że TSUE jest jedną z instytucji, organów UE i faktycznie ze świecą szukać wyroków, (...) których opinia jest inna niż opinia tej frakcji federalistycznej w Brukseli”.

 

– Dzisiejsze traktaty dają nam więcej możliwości. Rzeczywiście tam, gdzie mamy do czynienia z wymogiem jednomyślności, Polska dysponuje prawem weta i myślę, że będziemy z bardzo dużą starannością analizować wszystkie przypadki i w pierwszej kolejności brać pod uwagę interes naszego kraju i naszych obywateli – powiedział Fogiel, pytany, czy w tej sytuacji pozostaje tylko wetowanie.

 

Czytaj także: Na przełomie października i listopada pierwszy wniosek o środki unijne

 

W końcu lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała „DGP”, że aby otrzymać środki z Funduszu Odbudowy, które mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych sędziów. 

KE zablokuje „główną część” funduszy dla Polski? Sobolewski: Wtedy odpowiemy ogniem zaporowym

Jeśli byłaby próba zablokowania wypłaty Polsce głównej części z funduszy europejskich i Komisja Europejska próbowałaby nas docisnąć do ściany, to...

zobacz więcej

Przyznała, że nowe prawo – nowelizacja ustawy o SN, która zlikwidowała Izbę Dyscyplinarną i powołała Izbę Odpowiedzialności Zawodowej – jest ważnym krokiem, jednak „nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”.

 

Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. – W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania – przekonywała.

 


Fogiel zapytany został także, czy jeszcze w sierpniu będzie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. przyjęcia przepisów o dodatku dla osób używających do ogrzewania innych paliw niż węgiel. – Dziś nie odpowiem na to pytanie. Sejm zwołuje marszałek Sejmu. (...) Oczywiście, że nie wykluczam. Jeżeli będzie taka potrzeba, to taka decyzja zapadnie i wtedy klub PiS się stawi, nikt nie ma żadnych wątpliwości i żadnych problemów – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej