RAPORT

Tusk kontra Tusk

Potężna broń. Kolejne wyrzutnie rakietowe w drodze na Ukrainę

Brytyjskie wyrzutnie MLRS (fot. Zdjęcie ilustracyjne - PAP/PA)
Brytyjskie wyrzutnie MLRS (fot. Zdjęcie ilustracyjne - PAP/PA)

Wielka Brytania wyśle na Ukrainę kolejne trzy wyrzutnie rakietowe M270 MLRS – przekazał brytyjski minister obrony Ben Wallace. Co ważne, do Kijowa trafi także „znaczna liczba pocisków” do tego typu broni.

Rosjanka płacze uciekając z Krymu: Nie chcę wyjeżdżać. Tu jest fajnie [WIDEO]

W rosyjskich bazach wojskowych na Krymie doszło do kilkunastu silnych eksplozji. Część mieszkających lub spędzających tam wakacje Rosjan...

zobacz więcej

Londyn zwiększy tym samym łączną liczbę dostarczonych M270 MLRS do sześciu. Wallace powiadomił o tym podczas konferencji w Kopenhadze, poświęconej koordynacji dalszego militarnego i finansowego wsparcia państw Zachodu dla Kijowa. W spotkaniach bierze udział m.in. szef polskiego MON Mariusz Błaszczak.


– Wielka Brytania z dużym zadowoleniem obserwuje to, w jaki sposób Ukraina wykorzystuje systemy rakietowe przekazywane przez Zachód. Ukraińskie siły pokazały, że potrafią znacznie lepiej (niż Rosja) wybierać cele do zniszczenia - w taki sposób, by nie doszło do szybkiego wyczerpania amunicji – powiedział Wallace podczas wizyty w Danii.


Zobacz także ->  „Parszywy zdrajca”. Poseł Lewicy chce, by Polska zapłaciła Niemcom reparacje

 

– Nasze nieustające wsparcie jest bardzo wyraźnym sygnałem, że Wielka Brytania i społeczność międzynarodowa pozostają przeciwne tej nielegalnej wojnie i będą nadal wspierać Ukrainę w obronie przed agresją Putina – dodał.


Współgospodarzami konferencji w Kopenhadze są ministrowie obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Jak zapowiadano przed tym wydarzeniem, w rozmowach wezmą udział przedstawiciele 25 państw.


Mogą razić cele oddalone o 80 km


Według danych z przełomu lipca i sierpnia rząd w Londynie przekazał dotychczas Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości około 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutnie wieloprowadnicowe M270 MLRS.

Budka chciał zostać ekspertem od rolnictwa. Zaliczył wpadkę ws. dojenia

Wiceszef PO Borys Budka napisał na Twitterze, że czeka, aż premier Mateusz Morawiecki „będzie wizytował jakąś mleczarnię, by osobiście doglądać...

zobacz więcej

Drugi z wymienionych rodzajów uzbrojenia przypomina amerykańskie systemy HIMARS, także od niedawna wykorzystywane przez Kijów. Pociski wystrzeliwane z M270 MLRS mogą razić cele oddalone o około 80 km - czytamy na łamach portalu internetowego ukraińskiej sekcji BBC.


23 lipca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że Królewskie Siły Powietrzne (RAF) Wielkiej Brytanii przeprowadzą szkolenie około 10 tys. Ukraińców „z niewielkim lub żadnym doświadczeniem wojskowym”. 


Zobacz także ->  Eksplozje w rosyjskiej bazie na Krymie. Turyści w panice uciekają z plaży [WIDEO]

 

W przedsięwzięcie zostanie zaangażowanych 1050 brytyjskich żołnierzy. Szkolenie odbędzie się na obiektach ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, każdy kurs ma trwać kilka tygodni.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej