RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraina: zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o zawieszeniu spłat zadłużenia (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o zawieszeniu spłat zadłużenia (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę późnym wieczorem, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r., co pozwoli – jak powiedział – zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów.

Kułeba: Pochwalam odwagę pracowników Amnesty International, którzy odeszli

Pochwalam odwagę wszystkich pracowników Amnesty International (AI), którzy zdecydowali się odejść z organizacji po publikacji zwodniczego raportu o...

zobacz więcej


W poście zamieszczonym w serwisie Telegram Szmyhal napisał: „Kredytodawcy ukraińskiego zadłużenia zagranicznego zgodzili się odroczyć spłaty do 2024 r., z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Dziękuję za ten wyraz solidarności. Jesteśmy również wdzięczni krajom G7 za poparcie tego stanowiska”.


Szmyhal podkreślił, że pozwoli to Ukrainie zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów. Według premiera „fundusze te pomogą nam utrzymać stabilność makrofinansową, umocnić stabilność ukraińskiej gospodarki i zwiększyć siłę naszej armii”.


Premier poinformował też, że posiadacze obligacji przedsiębiorstw Ukrenergo i Ukravtodor również zgodzili się odroczyć spłaty. „Umożliwi to Ukrainie lepiej przygotować się na najtrudniejszy w historii sezon grzewczy i bardziej skutecznie usunąć uszkodzenia infrastruktury zniszczonej przez rosyjskich terrorystów” – napisał Szmyhal.


Wcześniej agencja Ukrinform informowała, że grupa kredytodawców z grupy G7 i Klubu Paryskego ogłosiła o gotowości zawieszenia obsługi długu Ukrainy do końca 2023 r. z możliwością przedłużenia o kolejny rok.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej