RAPORT

Tusk kontra Tusk

106 maratonów w 106 dni. Brytyjka pobiła rekord Guinnessa

Kate Jayden bicie rekordu rozpoczęła 31 grudnia 2021 r., a zakończyła 15 kwietnia. (fot. Instagram/decajayden)
Kate Jayden bicie rekordu rozpoczęła 31 grudnia 2021 r., a zakończyła 15 kwietnia. (fot. Instagram/decajayden)

35-letnia Kate Jayden z Derbyshire w Anglii pobiła rekord Guinnessa, jeśli chodzi o liczbę maratonów przebiegniętych dzień po dniu. Zaliczyła 106 takich biegów w ciągu 106 dni. Do tej pory nie udało się to żadnej kobiecie. Wyśrubowała rekord, mimo że w trakcie jego bicia miała złamane kolano.

Polskie aktywistki aborcyjne poskarżyły się w Strasburgu. Jest decyzja ETPC

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił odrzucenie pięciu pierwszych skarg polskich aktywistek aborcyjnych, które dążą do obalenia wyroku...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Kate Jayden bicie rekordu rozpoczęła 31 grudnia 2021 r., a zakończyła 15 kwietnia. Każdego dnia przebiegała dystans 42 km 195 m. Z wynikiem 106 maratonów w 106 dni z rzędu poprawiła wynik dotychczasowej liderki zestawienia, Amerykanki Alyssy Clark, która biegała przez 95 dni. Rekord Jayden dopiero teraz, po przejściu weryfikacji, został oficjalnie zatwierdzony.

Po upływie 46 dni, poczuła delikatny ból w kolanie. W maju przeszła badanie rezonansem magnetycznym i okazało się, że biegała ze złamanym kolanem. Przed nią operacja, której wynik nie jest pewny. Być może nie będzie mogła już biegać na tak długich dystansach. Tymczasem Jayden już zastanawia się, jaki kolejny rekord pobije. Być może poświęci się jeździe na rowerze, być może wioślarstwu.

Początkowo, jak informuje serwis BBC, Jayden miała zamiar przebiec „tylko” 100 maratonów w 100 dni. Byłby to dystans podobnego do tego, jaki pokonać muszą syryjscy uchodźcy uciekający z Aleppo do Wielkiej Brytanii. Chciała w ten sposób nagłośnić zbiórkę pieniędzy na rzecz organizacji wspierających uchodźców. Jednak, gdy opinia publiczna zaczęła bardzo interesować się jej wyczynami, postanowiła, że przy okazji spróbuje pobić rekord Guinnessa. Jaki był finał? Nie tylko udało jej się znaleźć na kartach szacownej księgi, ale też zebrać 43 tys. funtów (238 tys. zł) na cele charytatywne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej