RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Pisklaki” na festiwalu Locarno. Wyjątkowy dokument walczy o nagrodę [WIDEO]

„Pisklaki”, pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Lidii Dudy zostanie pokazany w ramach sekcji Semaine de la Critique na prestiżowym festiwalu filmowym w Locarno. Obraz powstał we współpracy z Telewizją Polską.

„Polski El Greco”. Wkrótce po kinowej premierze dokumentu premiera w TVP

Film opowiada historię obrazu mistrza z Toledo, który odkryto w latach 60. w Polsce. „Ekstazę św. Franciszka” pędzla El Greca znalazły dwie młode...

zobacz więcej

Dokument opowiada o pełnej fantazji i charakternej Zosi, niepewnym siebie, wrażliwym Oskarze i niezależnej, ale nieśmiałej Kindze.


Ich losy układają się w historię o życiowej lekcji „latania” i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Trójka bohaterów rozpoczyna naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Mają po 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. Dlatego w tak trudnych chwilach jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać.


– To jest rola publicznego nadawcy, żeby pomóc w powstawaniu filmów, które odwołują się do fundamentalnych wartości jak miłość czy akceptacja. Świat pokazany w „Pisklakach” był do tej pory zamknięty dla nas. Film znosi tę barierę – powiedział prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. 


– To film o emocjach, uczuciach i relacjach. Główni bohaterowie to siedmioletnie dzieci, nieobarczone kliszami zachowań i poprawnością, mówiące otwarcie o swoich uczuciach. To powoduje, że „Pisklaki” mają niebywałą czystość emocjonalną – dodała reżyser Lidia Duda. 


Obraz został dofinansowany przez PISF i powstał w koprodukcji z TVP, Mazowieckim Instytutem Kultury i LunaFilm.  Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej