RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ustały dostawy rosyjskiej ropy do Czech. Minister: Wraz z Polską szukamy rozwiązania

Rafinerię należącego do PKN Orlen Unipetrolu może zasilać też rurociąg biegnący z Włoch (fot. Shutterstock)
Rafinerię należącego do PKN Orlen Unipetrolu może zasilać też rurociąg biegnący z Włoch (fot. Shutterstock)

„Wspólnie ze stroną Polską szukamy rozwiązania, które pozwoli na wznowienie dostaw ropy do Czech” – poinformował minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej, Jozef Síkela. W pierwszych dniach sierpnia Rosjanie wstrzymali przesył surowca południową nitką rurociągu Przyjaźń.

„Wstrzymanie dostaw przez rurociąg Przyjaźń w żaden sposób nie wpływa na produktywność czeskich rafinerii. Pracują na pełnych obrotach , natomiast państwowa spółka MERO ČR (zarządzająca czeskim odcinkiem rurociągu – red.) ma zapasy ropy na kilka dni” – zapewniał Síkela.

 


„Obecnie wspólnie ze stroną Polską szukamy rozwiązania, które pozwoli na wznowienie dostaw do Czech, a które będzie możliwe biorąc pod uwagę aspekty techniczne i prawne” – informował minister.

Porozumienie ws. Turowa. „Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu”

Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu na 45 mln euro – powiedziała w czwartek w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa....

zobacz więcej

„W razie potrzeby, jak wynika z tych informacji, w dyspozycji państwa pozostają także rezerwy strategiczne wystarczające na blisko 90 dni. Ponadto w najbliższych miesiącach pojawi się możliwość wykorzystania części wolnej przepustowości rurociągu TAL, za pośrednictwem którego będzie możliwe w ciągu najbliższych kilku tygodni zaopatrywanie w ropę rafinerii w Litwinowie” – deklarował czeski polityk.


Rurociąg TAL biegnie z włoskiego Triestu przez Austrię do południowych Niemiec. W Bawarii łączy się z nim rurociąg IKL wiodący do rafinerii w Litwinowie w północnych Czechach, stanowiącej własność spółki Unipetrol należącej do PKN Orlen.


Informacje o wstrzymaniu dostaw ropy południową nitką rurociągu Przyjaźń – biegnącą przez Ukrainę i dostarczającą ropę do Czech, na Słowację i Węgry – pojawiły się na początku sierpnia. Po kilku dniach fakt ten potwierdziły rafineria Slovnaft w Bratysławie i zarządzająca rurociągami słowacka spółka Transpetrol. Transportu surowca północną nitką – przez Białoruś i Polskę do Niemiec – nie wstrzymano. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej