RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes Wód Polskich alarmuje. „Wystarczy niewielki ściek, żeby wywołać katastrofę”

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze – poinformowała w środę zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk. Z apelem zwrócił się także prezes Wód Polskich Przemysław Deca. – Musimy szczególnie uważać na zbiorniki wodne i rzeki, bo niewiele trzeba, aby doprowadzić do katastrofy ekologicznej – stwierdził.

Śnięte ryby w Odrze. Jest komunikat GIOŚ

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska kontrolują próbki wody w Odrze w woj. śląskim, opolski, lubuskim i zachodniopomorskim. To efekt...

zobacz więcej

– Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył takie zawiadomienie. Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy – powiedziała Gosk na konferencji poświęconej masowemu śnięciu ryb w Odrze.


– Podwyższone parametry fizykochemiczne mogą mieć różne przyczyny niemniej jednak badamy każdą możliwość analizy prowadzimy na bieżąco również monitoring wód. Stan rzeki Odry jest pod stałym nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska – zapewniła.


Prezes Wód Polskich zwrócił się z apelem.


– Mamy w tej chwili suszę hydrologiczną i wysoką temperaturę. To powoduje niekomfortowe warunki dla wszystkich organizmów żyjących w wodzie. Musimy szczególnie uważać na nasze zbiorniki wodne i rzeki. Wystarczy niewielki element ścieku, szamba czy innego zanieczyszczenia, które do tej pory nie stanowiło żadnego zagrożenia, bo rozcieńczało się w rzece, aby spowodować katastrofę ekologiczną – uzupełnił Przemysław Deca. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej