RAPORT

Pogarda

Co dalej z KPO? Premier: Pierwszy wniosek na przełomie października i listopada

Morawiecki: Na przełomie października i listopada składamy pierwszy wniosek (fot. PAP/Mateusz Marek)
Morawiecki: Na przełomie października i listopada składamy pierwszy wniosek (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Na przełomie października i listopada złożymy pierwszy wniosek z naszej strony o środki unijne - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że „Polska żadnych pieniędzy nie straci” i powtórzył, że otrzymanie środków z KPO to kwestia czasu.

Prezydent o Jourovej: Od dawna KE i PE wtrącają się pozatraktatowo

Od bardzo dawna Komisja Europejska, Parlament Europejski i inne instytucje europejskie w sposób nieuprawniony wtrącają się w polskie sprawy,...

zobacz więcej

Podczas konferencji w Brwinowie premier został zapytany o dalszy los środków unijnych. Podkreślił, że on na pieniądze z UE patrzy jako całość, a interesują go przede wszystkim środki z funduszy strukturalnych, funduszy spójności i na wspólną politykę rolną, bo jest ich pięciokrotnie więcej niż pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

 

– Owszem, one są bardzo potrzebne Polsce w kolejnych latach, aby ten wzrost gospodarczy Polski nadal był oparty o zdrowe, dobre podstawy - tak jak do tej pory –` mówił szef rządu. – Jestem przekonany, że prędzej czy później te środki do Polski wpłyną – stwierdził.

 

Dopytywany, czy Polskę stać na to, aby pieniądze z KPO stracić, premier zapewnił, że „Polska żadnych pieniędzy nie straci”. – To jest kwestia czasu. Musimy wypracować odpowiednie mechanizmy razem z Unią Europejską i mam nadzieję, że Komisja Europejska także to rozumie – dodał.

 

– Wszystkie środki unijne na nową perspektywę siedmioletnią to ponad 700 miliardów złotych – przypomniał szef rządu. – Pewną część istotną, ale zdecydowanie nie najważniejszą, stanowi Krajowy Program Odbudowy: sto, sto kilkadziesiąt miliardów złotych – dodał.

 

 

– Patrzę na to jako na całość puli środków, które są na różnego rodzaju projekty infrastrukturalne, na projekty i programy potrzebne, aby Polska się unowocześniała i jestem przekonany, że Polska środki unijne otrzyma, nie ma we mnie tutaj poważniejszych obaw. Co najwyżej będziemy musieli się pewnie trochę pospierać jeszcze z Unią Europejską, jeżeli chodzi o czas otrzymania tych środków – ocenił.

 

Premier podkreślił, że projekty z KPO już ruszają. – My już rozpoczynamy projekty z KPO z prefinansowaniem z różnego rodzaju montażu linii finansowo-kredytowych, budżetowych, które przygotowaliśmy zawczasu. Byliśmy po prostu przewidujący. A więc projekty ruszają – przekonywał.

Jasina: Pieniądze z KPO należą się polskiemu społeczeństwu

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy należą się polskiemu społeczeństwu. W...

zobacz więcej

Szef rządu zadeklarował również, że nie ma obawy o zastopowanie tych projektów. – Ponieważ, jak stwierdził, będziemy je prefinansować ze źródeł, które wcześniej przygotowaliśmy.

 

Mateusz Morawiecki poinformował, że polski rząd złoży pierwszy wniosek o środki unijne na jesieni. – Myślę, że na przełomie października i listopada pójdzie pierwszy wniosek z naszej strony o środki unijne – powiedział.

 

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy po tym, jak Polska zgodziła się na narzucane przez Brukselę zmiany w reformie sądownictwa, mimo że nie miały one uzasadnienia w traktatach. Potem KE zerwała porozumienie stawiając nowe warunki. Więcej na ten temat:

 

„Usiłuje wymusić na Polsce łamanie konstytucji”. Komisarz chce kwestionowania statusu sędziów

 

„Brukselska partia wojny”. Sankcje na Polskę większe niż na mordującą cywilów Rosję

 

Zawieszeni sędziowie i KPO. Akt oskarżenia przeciw Giertychowi, w tle wypowiedź przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej