RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier o wypadku w Chorwacji: Wiele wskazuje na to, że pojazd był sprawny

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w środę kontroli autokarów i konferencji prasowej. Morawiecki rozpoczął swoje wystąpienie od nawiązania do wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. – Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wypadku, który miał miejsce w Chorwacji. Niestety w chwili obecnej nie mamy potwierdzonych wszystkich przyczyn, ale wiele wskazuje na to, że pojazd był sprawny. Chciałbym przekazać najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim członkom rodzin osób, które zmarły – powiedział szef rządu.

Wypadek w Chorwacji. Lżej ranni wkrótce wrócą do Polski [WIDEO]

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w tym tygodniu, być może w środę, planowane jest przewiezienie do Polski lżej rannych w wypadku...

zobacz więcej

Premier wyraził także wdzięczność „służbom, które zaangażowały się błyskawicznie” w pomoc poszkodowanym. 


– Robimy wszystko, aby te osoby, które uległy wypadkowi, mogły wrócić do Polski, żeby tutaj odbyć leczenie –zaznaczył Morawiecki.


Jak powiedział, „wypadek na drodze do Medziugorje przypomniał nam jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to sprawność pojazdu, a z drugiej strony to infrastruktura drogowa i zachowanie kierowców na drogach – zaznaczył szef rządu. 


– Sprawność pojazdów jest kluczowa. To dlatego między innymi poleciłem Inspekcji Transportu Drogowego zintensyfikowanie kontroli wszystkich sprawności pojazdów, zwłaszcza autokarów – dodał.


 Morawiecki podkreślił, że rodzice dzieci udających się na wakacje „muszą mieć pewność, że dzieci poruszają się bezpiecznym pojazdem”.

Bezpieczne wakacje dzieci. Kontrole autokarów

Policjanci oraz inspektorzy transportu drogowego autobusów rozpoczynają kontrole autokarów, którymi dzieci i młodzież będzie jechać na letni...

zobacz więcej

Wspólna odpowiedzialność


Premier zapewnił, że rząd Zjednoczonej Prawicy „stawia na sprzęt, który weryfikuje sprawność pojazdów”.


Morawiecki podkreślił również, że przeznaczono trzy miliardy złotych na „dodatkowe sygnalizacje, ronda, pasy, chodniki, doświetlanie przejść dla pieszych, i bardzo wiele inwestycji które zwiększają bezpieczeństwo”.


– Ale nic nie zwolni nas, wszystkich Polaków, od odpowiedzialności na drogach dlatego ogromny apel dla wszystkich, którzy poruszają się na polskich drogach – jedźmy bezpiecznie – powiedział. 


– Jestem wzburzony, gdy słyszę, że sądy wydają wyroki zwalniające czy śmiesznie niskie w stosunku do osób, które prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu i to w takim stopniu, że zagraża to życiu uczestników ruchu drogowego – mówił premier.


Morawiecki przypomniał również, że kilka lat temu w Polsce było 33 tysiące wypadków rocznie. – Dziś jest tych wypadków dziesięć tysięcy mniej. Do tego doprowadziły nasze działania o charakterze poprawy w ruchu drogowym. Większe kary zwłaszcza dla piratów drogowych (...). Tych którzy wsiadają pod wpływem alkoholu za kółko powinny spotykać bardzo surowe kary , my już o to zadbaliśmy na poziomie ustaw – powiedział. 


– Chciałbym, żeby każdy Polak, który wsiada za kierownicę, wiedział, że nie tylko jego własne życie i tych których wiezie danym pojazdem ma w swoich rękach, ale również innych uczestników ruchu drogowego – dodał premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej