RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Uzbecki batalion Timura stanie do walki przeciw Ukrainie? Grozi za to więzienie

Jednoznaczne stanowisko władz Uzbekistanu (fot. Paula Bronstein/Getty Images)
Jednoznaczne stanowisko władz Uzbekistanu (fot. Paula Bronstein/Getty Images)

„Ostrzegamy, że wszyscy obywatele Uzbekistanu, którzy wstąpią do tzw. uzbeckiego batalionu ochotniczego i pojadą walczyć na Ukrainę po stronie rosyjskiej armii, narażą się na karę 10 lat pozbawienia wolności” – oświadczyła w środę ambasada Uzbekistanu w Moskwie.

Gwałtowne protesty w Uzbekistanie. Krew na ulicach i stan wyjątkowy [WIDEO]

Uzbecki prezydent Shavkat Mirziyoyev zrezygnował w sobotę z planów ograniczenia autonomii Republiki Karakałpackiej po tym, jak fala protestów...

zobacz więcej

O wstępowanie do takiej formacji zbrojnej do swoich rodaków mieszkających w Rosji zaapelował we wtorek przewodniczący stowarzyszenia uzbeckiej społeczności Kraju Permskiego Dżahongir Dżalolow.


„Mieszkamy i pracujemy w Rosji. Nie tylko powinniśmy, ale wręcz mamy obowiązek zadośćuczynić za ten chleb, który (tutaj) spożywamy. Proponuję utworzyć ochotniczy (uzbecki) batalion i nazwać go imieniem Timura Wielkiego. Wesprzyjmy specjalną operację wojskową w celu demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy” – napisał w swojej odezwie. Wezwanie Dżalolowa opublikowały lokalne media z miasta Perm. Treść apelu przytoczyła również gazeta internetowa Ukrainska Prawda.


„Ambasada wzywa naszych obywateli, by zachowali ostrożność i nie ulegali prowokacjom” - zareagowała na to oświadczenie placówka dyplomatyczna Uzbekistanu w Rosji. Chociaż rząd w Taszkencie utrzymują bliskie relacje z Moskwą, a ogromną nieformalną rolę w elitach politycznych kraju odgrywa rosyjski oligarcha uzbeckiego pochodzenia Aliszer Usmanow, Uzbekistan zachowuje neutralną postawę wobec inwazji Kremla na Ukrainę.  


W połowie marca MSZ tego państwa oświadczyło, że nie uzna samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ponieważ „wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.  Taszkent wysłał też władzom w Kijowie pomoc humanitarną. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej