RAPORT

Tusk kontra Tusk

Burmistrz niemieckiego miasta nie chce przyjąć Ukraińców. Zachwalał Nord Stream 2 i bronił Kremla

Axel Vogt (fot. arch.PAP/DPA)
Axel Vogt (fot. arch.PAP/DPA)

Instalacje Nord Stream są po prostu korzystne dla lokalnej gospodarki. A Rosja wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań, więc możemy ją nazwać niezawodnym partnerem – mówił w wywiadzie dla Deutsche Welle burmistrz niemieckiego Lubmina Axel Vogt. O polityku głośno było na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie, kiedy zarządził, aby w jego mieście nie przyjmować uchodźców z Ukrainy.

Niemiecki burmistrz nie chce ukraińskich uchodźców. Boi się o Nord Stream 1 i 2

Burmistrz Lubmina Axel Vogt polecił, aby w jego mieście nie przyjmować uchodźców z Ukrainy. Wydał wręcz zakaz tym Niemcom, którzy chcieliby pomóc...

zobacz więcej

Już kilkanaście dni po rozpoczęciu rosyjskiej napaści na Ukrainę na pełną skalę Axel Vogt wydał budzące oburzenie polecenie, by w jego mieście nie przyjmować uciekających przed rosyjskimi rakietami uchodźców z Ukrainy. 

 

Przypomnijmy, w niemieckim Lubminie (znajdującym się w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie) zbiegają się rosyjskie gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2. W gminie znajdują się także przemysłowe zbiorniki na ropę, port przemysłowy i tymczasowe składowisko odpadów jądrowych. 

 

Dlatego burmistrz Vogt – jak twierdził z obawy o infrastrukturę krytyczną – nie chce przyjąć uchodźców z Ukrainy. Jest przeciwny zakwaterowaniu ich także w sąsiednich gminach – doniósł niemiecki dziennik „Ostsee-Zeitung”. Burmistrz uważa, że infrastruktura krytyczna mogłaby się stać celem ataków w związku z wojną na Ukrainie. 

„W świetle pierwszych konkretnych podejrzeń lub przestępstw popełnionych w ostatnich dniach oraz aktualnych ocen ryzyka należy przyjąć, że w rejonie przemysłowym panuje stan podwyższonego zagrożenia” – napisał Vogt w uzasadnieniu swojej decyzji. 

 

Jego zdaniem, istnieją obawy, że infrastruktura o dużym znaczeniu gospodarczym może stać się celem ataków w związku z wojną na Ukrainie. Przypomnijmy, że gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to narzędzie, którym Kreml szantażował Europę i osłabiał jej zdolność zdecydowanego reagowania na rosyjską agresję na Ukrainie.

Niemiecki burmistrz nie chce ukraińskich uchodźców. Boi się o Nord Stream 1 i 2

Burmistrz Lubmina Axel Vogt polecił, aby w jego mieście nie przyjmować uchodźców z Ukrainy. Wydał wręcz zakaz tym Niemcom, którzy chcieliby pomóc...

zobacz więcej

Internauci przypominają inne kontrowersyjne wystąpienie Vogta. Chodzi o wywiad z października 2021 roku ze stacją Deutsche Welle. Polityk mówił tam, że Nord Stream jest „niezbędny”. Przekonywał też, że Rosja jest „niezawodnym partnerem”. 

 

– Jestem głęboko przekonany, że my jako Niemcy i cała Europa będziemy potrzebować Nord Stream 2, czyli gazu ziemnego. Powód? Zaczęliśmy zamykać elektrownie jądrowe i rezygnujemy z węgla brunatnego. Musimy również pokryć zapotrzebowanie na energię w Niemczech i Europie, dopóki nie będziemy w stanie zapewnić jej z odnawialnych źródeł. Moim zdaniem gaz ziemny, w tym z gazociągu Nord Stream, jest niezbędny – mówił burmistrz Lubmina. 

 

Burmistrz Lubmina: Argumenty Rosji są zagłuszane


Nawiązywał też do represji rosyjskiego reżimu wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. – Czy można wiązać przypadek Nawalnego z takim projektem jak Nord Stream 2, czy raczej trzeba patrzeć na to z różnych perspektyw? Zwłaszcza że fakty, przynajmniej w mojej ocenie, nie są jeszcze tak jednoznaczne, żeby można było zrzucić winę na rząd rosyjski – tłumaczył wtedy. 

 

– Stwierdzam też, że sprawa Nawalnego jest bardzo mocno nagłaśniana w mediach, ale z punktu widzenia Nawalnego. Natomiast argumenty rządu rosyjskiego bywają zagłuszane, nie są w ogóle słyszane ani analizowane – argumentował Vogt. Mówił też, że „to prawda, że nie chcemy stracić relacji z Rosją, bo mamy wspólną historię. Przeszłość nie była taka zła”. 

W innym miejscu przekonywał, że nie widzi problemu w tym, że gaz płynie z Rosji. – Instalacje Nord Stream są po prostu korzystne dla lokalnej gospodarki, również z powodów podatkowych. A Rosja wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań, więc możemy ją nazwać niezawodnym partnerem – dodawał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej