RAPORT

Tusk kontra Tusk

CPK: Wybrano wariant inwestorski odcinka nowej linii kolejowej

We Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa rzecznika rządu ds. CPK Marcina Horały. – To ogromna radość, że niecały rok po tym jak dokładnie w tym miejscu (...) ogłosiliśmy podpisanie umowy na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego odcinka nowej linii kolejowej (..) Możemy ogłosić wynik tych prac, czyli wybór tzw. wariantu inwestorskiego.To drugi odcinek (...) budowany w ramach programu CPK gdzie możemy taki wariant wybrać – powiedział Horała.

Dlaczego politycy PO sprzeciwiają się CPK? Horała: W tym tkwi sedno

Już w 2018 roku pomysł budowy CPK krytykował Rafał Trzaskowski, argumentując że jest niepotrzebny, skoro „nowe lotnisko powstaje w Berlinie”. Teraz...

zobacz więcej

– To moment prac niezwykle ważny, choć to są nadal prace projektowe. W toku tych prac decyduje się jak dokładnie, którędy będzie przebiegała nowa linia kolejowa – powiedział Horała. Jak dodał będzie to „linia życia dla Wrocławia”.


– Rzadko kiedy, w rozwiniętym państwie cywilizowanym, istnieje taki brak w infrastrukturze, że wykonanie inwestycji powoduje skrócenie czasu przejazdu o połowę, a tak będzie w tym przypadku dzięki realizacji tej linii kolejowej – powiedział. 


 Pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że podróż z Wrocławia do Warszawy ma zająć 1 godzinę i 45 minut. – To ponad dwukrotnie szybciej niż do tej pory– zaznaczył.CPK może zniechęcić Putina do ataku na Polskę. Horała o rozmowach z MON

Eksperci wojskowi zajmujący się logistyką przyznają, że CPK umożliwi dużo szybsze reagowanie na wschodniej flance NATO. – Potencjalny agresor,...

zobacz więcej

Optymalny wariant i sprawa wywłaszczeń


– Udało się wybrać wariant, który jest najbardziej akceptowany społecznie. Do niego było najmniej negatywnych uwag, protestów. Przewiduje najmniejszą liczbę kolizji, wywłaszczeń i wyburzeń – powiedział Horała.


Zaznaczył jednak, że „nie jest tak, żeby ich nie było w ogóle i żeby byli sami zadowoleni, ale ważąc te wszystkie elementy w procesie inwestycyjnym (...)wybrany został ten wariant, który jest optymalny”.


Mówiąc o korzyściach związanych z budową odcinka Horała podkreślił, że „za tym idą również miejsca pracy, rozwój społeczny, bo dobra komunikacja się z tym wszystkim wiążę”.
Polityk przypomniał również, że „w tej chwili w Sejmie procedowany jest projekt, który ma zmienić na znacznie bardziej korzystne dla mieszkańców zasady odszkodowań za wywłaszczenia na inwestycje celu publicznego”. – One od dłuższego czasu w Polsce nie uległy zmianie – zaznaczył.


Według wspomnianego projektu właściciele mieliby otrzymać 120 proc. odszkodowania za nieruchomości niezabudowane, zaś w przypadku nieruchomości zabudowanych byłoby to 140 proc. wartości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej