RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Współzałożyciel oddziału Amnesty International rezygnuje. Chodzi o Rosję

Pisarz Per Waestberg (fot. PAP, EPA/JANERIK HENRIKSSON)
Pisarz Per Waestberg (fot. PAP, EPA/JANERIK HENRIKSSON)

Per Waestberg to współzałożyciel szwedzkiej Amnesty International z 1964 roku. W rozmowie z gazetą SvD poinformował, że nie godzi się na sposób, w jaki organizacja zaatakowała Ukraińców za sposób obrony przed rosyjskimi okupantami.

Amnesty International atakowało Polskę. Dziś cytuje ich rosyjska propaganda przy ONZ

Gdy Rosja i Białoruś rozpoczęły „Operację śluza” przerzucania imigrantów do UE, Amnesty International oczerniało Polskę w kolejnych raportach....

zobacz więcej

„Jestem członkiem Amnesty International od prawie sześćdziesięciu lat. Z ciężkim sercem, z powodu oświadczeń AI w sprawie wojny na Ukrainie, kończę długie i satysfakcjonujące zaangażowanie” – podkreślił Per Waestberg.


Zobacz także ->  Amnesty International Polska komentuje wojenny raport. I protestuje w Warszawie

 

Waestberg jest znanym szwedzkim pisarzem, felietonistą „Svenska Dagbladet" oraz członkiem przyznającej literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej. W 2019 roku wygłosił laudację na cześć Olgi Tokarczuk podczas ceremonii wręczania jej medalu oraz dyplomu noblowskiego w Sztokholmie.


To nie pierwsza taka decyzja po ostatniej aferze. Szefowa ukraińskiego biura AI Oksana Pokalczuk już w piątek poinformowała, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię. Napisała, że ubolewa, iż raport AI stał się narzędziem rosyjskiej propagandy.


Zobacz także ->  Szefowa ukraińskiego oddziału Amnesty International rezygnuje. Wyjaśnia powody

 

Przypomnijmy, że w obszernym raporcie organizacja napisała ostatnio, iż wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych. Amnesty International stwierdziła nawet, że „rosyjskie uderzenia wynikają” z działań wojsk ukraińskich. Narracja ta wpisała się w rosyjską propagandę i szybko została powielona przez ośrodki dezinformacyjne Kremla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej