RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ten kraj szkoli rosyjskie siły w obsłudze dronów. Wywiad ujawnia

Irański dron Shahed-171 (fot. Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images)
Irański dron Shahed-171 (fot. Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie przechodzili w ostatnich tygodniach szkolenia w Iranie dotyczące obsługi dronów – podała stacja CNN powołując się na dane amerykańskiego wywiadu. To kolejny sygnał świadczący o tym, że Moskwa zamierza kupić irańskie statki bezzałogowe.

Straty rosyjskiego wojska. Sztab generalny podał nowe dane

Dziewięć samolotów straciły rosyjskie wojska w ciągu minionej doby – powiadomił w środę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych...

zobacz więcej


Rosjanie przechodzili w ostatnich tygodniach szkolenia w Iranie dotyczące obsługi dronów – podała stacja CNN powołując się na dane amerykańskiego wywiadu. To kolejny sygnał, że Moskwa zamierza kupić irańskie statki bezzałogowe. 

 

– Przez kilka tygodni rosyjscy urzędnicy szkolili się w Iranie w ramach umowy o przekazaniu Rosji irańskich dronów – powiedział CNN anonimowy amerykański urzędnik, zaznajomiony z danymi wywiadu. Zaznaczył, że informacje dot. szkoleniu został niedawno odtajnione. 

  

Rosyjska delegacja odwiedziła lotnisko w centralnym Iranie co najmniej dwukrotnie od czerwca, aby oglądać drony produkcji irańskiej, takie jak: Shahed-191 i Shahed-129. Oba typy dronów są zdolne do przenoszenia precyzyjnie naprowadzanych pocisków. Pentagon informował, że Iran zamierza sprzedać Rosji setki dronów, które Rosja może wykorzystać w wojnie na Ukrainie. 

Rosja. Potężny pożar magazynu ropy [WIDEO]

W rosyjskim Jejsku nad Morzem Azowskim płonie magazyn ropy naftowej. Media donoszą, że słychać eksplozje, a przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

zobacz więcej

Ukraińskie wojsko wykorzystuje przede wszystkim wyprodukowane w Turcji bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar do niszczenia rosyjskich stanowisk dowodzenia, czołgów i systemów rakietowych ziemia-powietrze, podczas gdy Rosjanie używają domowej roboty dronów Orlan-10 do rozpoznania i wojny elektronicznej – zauważa stacja. 

 

Jednak, jak uważa amerykański wywiad, Rosjanie mają problemy z uzupełnieniem swoich dostaw, co skłoniło ich do zwrócenia się do Iranu po sprzęt. 

 

Strona ukraińska apelowała ostatnio do USA, aby przekazały silniejsze drony, takie jak Gray Eagle, ale Stany Zjednoczone nie chciały ich dostarczyć z obawy, że Rosja mogłaby to odebrać jako zbytnią eskalację. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej