RAPORT

Pogarda

Afera cum-ex. Śledczy przeszukali skrzynkę mailową Olafa Scholza

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. Markus Gilliar - GES Sportfoto)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. Markus Gilliar - GES Sportfoto)

Najnowsze

Popularne

Przeszukanie skrzynki kanclerza Niemiec Olafa Scholza było związane z aferą cum-ex. Analizowana korespondencja dotyczyła okresu, gdy lewicowy polityk kierował rządem miasta-landu Hamburga – informuje dziennik „Hamburger Abendblatt”.

Tusk nie będzie zadowolony. Patryk Jaki znów go wypunktował

„Kaczyński wyciąga nas właśnie z Unii” – zaalarmował na Twitterze szef PO Donald Tusk. „To pan od lat prowadzi w Unii z Niemcami akcję niszczenia...

zobacz więcej

Dziennik „Bild” poinformował w sobotę o kolejnych wątkach afery podatkowej cum-ex wokół banku Warburg, która doprowadziła do miliardowych strat niemieckiego skarbu państwa. 

 

W operacjach cum-ex chodziło o taki obrót akcjami w dniu wypłaty dywidendy, żeby uzyskać wielokrotny zwrot podatku od zysków kapitałowych. 


Zobacz także ->  Afera cum-ex w Niemczech. Media: Scholz w opałach

 

Śledczy w skrytce depozytowej należącej do jednego z polityków SPD (partii Olafa Scholza) znaleźli ponad 200 tys. euro w gotówce w różnych banknotach. 


„Federalna SPD jest również zobowiązana do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Olaf Scholz i (burmistrz Hamburga) Peter Tschentscher muszą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Obaj nie mogą już nabierać wody w usta” – apelują politycy opozycji.


W Niemczech skutki uboczne gazowego szantażu Putina

Niemcy mobilizują się do życia bez rosyjskiego gazu, a gazowy szantaż Putina ożywia w tym kraju debatę o energii atomowej – pisze francuski...

zobacz więcej

Teraz niemieckie media piszą, że w związku ze skandalem podatkowym cum-ex śledczy przeszukali skrzynkę mailową obecnego kanclerza Niemiec Olafa Scholza.


Gazeta „Hamburger Abendblatt” przekazała, że na takie działania służb wskazują dokumenty złożone w hamburskiej komisji śledczej wyjaśniającej aferę podatkową cum-ex. 


Zobacz także ->  Partia kanclerza Niemiec dopiero na trzecim miejscu w sondażu

 

„Sąd rejonowy w Kolonii wydał 30 marca 2022 roku nakaz przeszukania skrzynki pocztowej olaf.scholz@sk.hamburg.de – oficjalnej skrzynki pocztowej Scholza w czasie pełnienia przez niego funkcji burmistrza Hamburga” – relacjonuje również Deutsche Welle.


Cytując hamburski dziennik pisze o szczegółach postanowienia sądu w tej sprawie. Wynika z niego, że „przeszukano e-maile, wpisy w kalendarzu i załączniki z poczty mailowej od 1 stycznia 2015 roku”. 


Olaf Scholz to prawnik i działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). W latach 2011 – 2018 pełnił funkcję burmistrza Hamburga, w latach 2018 – 2021 wicekanclerza oraz ministra finansów, a od 2021 roku jest kanclerzem Niemiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej