RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Cenne znalezisko na Sardynii. Rzymska amfora została zabezpieczona

Znaleziono antyczną amforę na oliwę (fot. FB/Consorzio Costa Smeralda)
Znaleziono antyczną amforę na oliwę (fot. FB/Consorzio Costa Smeralda)

Najnowsze

Popularne

Grupa turystów znalazła we wtorek rano antyczną amforę na plaży Porto Paglia w miejscowości Arzachena na Sardynii – podała włoska agencja informacyjna ANSA. Znalezisko może pochodzić z II-IV wieku.

Sensacyjne odkrycie polsko-włoskiej misji w Egipcie. Natrafiono na świątynię solarną

W miejscowości Abu Gurab w północno-wschodnim Egipcie polsko-włoska ekipa archeologiczna odkryła pozostałości budowli sprzed 4500 lat. Według...

zobacz więcej

Amforę zauważyła turystka, posiadająca dom na sardyńskim wybrzeżu Costa Smeralda. Po zabezpieczeniu znaleziska na brzegu wezwała konsorcjum Costa Smeralda, odpowiedzialnego za czystość wybrzeża. Pracownicy konsorcjum udali się na miejsce, a następnie o cennym znalezisku poinformowali urząd gminy. Jak podała administracja miejska, o odkryciu rzymskiej amfory służącej do przechowywania oliwy zostali też powiadomieni – karabinierzy, organ nadzoru ds. archeologii, sztuk pięknych i krajobrazu oraz kapitanat portu.

 

Po czym, zgodnie z zaleceniami urzędu do spraw ochrony zabytków amfora została przewieziona do biura straży przybrzeżnej Porto Cervo.

 

Czytaj także: „Sensacyjne znalezisko” w Herkulanum. Odkryto szkielet z I wieku

 

To wyjątkowa informacja z włoskiej wyspy, o której od kilku lat mówi się w sezonie letnim przede wszystkim z powodu szerzącego się procederu wywozu przez turystów piasku, kamyków i muszelek z tamtejszych śnieżnobiałych plaż. Jest to traktowane jako kradzież i karane wysokimi grzywnami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej