RAPORT

Prorosyjska era Tuska

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu

św. Jan Paweł II (fot. THIERRY ORBAN/Sygma via Getty)
św. Jan Paweł II (fot. THIERRY ORBAN/Sygma via Getty)

W tym roku 17 sierpnia minie 20 lat od dokonanego przez Jana Pawła II Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Było to zwieńczenie dążeń papieża do rozpowszechnienia na świecie kultu Bożego Miłosierdzia – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

 Rzecznik Episkopatu wskazał na rolę Jana Pawła II w upowszechnieniu na świecie kultu Bożego Miłosierdzia. Przypomniał, że w pierwszych latach posługi 30 listopada 1980 r. wydał on encyklikę „Dives in misericordia”. W roku 2000 ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego oraz kanonizował s. Faustynę Kowalską, której objawiał się Jezus Miłosierny.


Zawierzenia rodzaju ludzkiego Bożemu miłosierdziu Jan Paweł II dokonał pod koniec swojego pontyfikatu, w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski, która odbyła się od 16 do 19 sierpnia 2002 r.


– Tym aktem papież oddał świat i każdego człowieka miłosierdziu Boga, wyznając, że tylko Bóg – poprzez swoje miłosierdzie – może świat uratować i uczynić go lepszym – powiedział ks. Gęsiak SJ.


Ocenił, że kult Bożego miłosierdzia jest elementem łączącym pontyfikat Jana Pawła II z posługą obecnego papieża Franciszka.


Główne obchody 20. rocznicy dokonania Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu odbędą się w najbliższą niedzielę, 14 sierpnia, w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości rozpoczną się mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego o godz. 10.00, podczas której zostaną poświęcone dwa „Dzwony Nadziei” dla sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie oraz dla kościoła Miłosierdzia Bożego w Lower Chittering w diecezji Perth w Zachodniej Australii.


Przygotowanie do jubileuszu rozpoczęło się rok temu, 22 sierpnia 2021 r., w czasie VIII Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik. Przez kolejnych 11 miesięcy, od września do lipca, w modlitwę mogły się włączyć sanktuaria i kościoły pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia na wszystkich kontynentach. Od 12 czerwca trwa nowenna tygodni bezpośrednio przygotowująca do uroczystości rocznicowych. Nowenna zakończy się 13 sierpnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej