RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wiceminister edukacji i nauki: Brakuje nauczycieli

Brakuje 17 tys. nauczycieli (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)
Brakuje 17 tys. nauczycieli (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku szkolnym – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Ocenił, że może to być podyktowane wprowadzeniem „kwestii psychologiczno-pedagogicznych do szkół”.

Ministerstwo edukacji planuje wyższe podwyżki dla początkujących nauczycieli

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmierza do zdecydowanie wyższych podwyżek dla początkujących nauczycieli, aby w ten sposób przyciągnąć ich do zawodu...

zobacz więcej

Wiceminister edukacji i nauki w środę w TVP1 odniósł się m.in. do informacji, że w z danych z prowadzonych przez kuratoria oświaty banków ofert pracy wynika, że brakuje 17 tys. nauczycieli.


– Rzeczywiście ponad 16 tys. nauczycieli brakuje, to jest o blisko 4 tys. więcej niż w roku poprzednim i poprzedni rok szkolny jako żywo odbył się mimo tych wakatów – powiedział Rzymkowski. Jednocześnie wskazał, że „te 4 tys. może być podyktowane chociażby tym, że wprowadziliśmy kwestie psychologiczno-pedagogiczne do szkół”.


Dopytywany, czy te wakaty wzięły się z wymogu zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach, zaznaczył, że „rozłożyliśmy ten proces na dwa lata, więc jeśli nie będzie tych psychologów i pedagogów w szkole to nic nadzwyczajnego się nie dzieje”.


 „Liczymy, że przez dwa lat dyrektorzy szkół znajdą tych nauczycieli” – dodał Rzymkowski.


W majowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty określono standardy zatrudnienia specjalistów (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych),czyli liczbę ich etatów na liczbę uczniów w danej szkole, które mają obowiązywać od 1 września 2022 r.


Wiceminister Rzymkowski odniósł się też w TVP1 do stwierdzenia prowadzącego dziennikarza, że „wszystko wskazuje na to, że nie obędzie się bez strajku nauczycieli na początku roku szkolnego”.– Jeśli chodzi o strajki to zbliża się rok wyborczy, więc ZNP na pewno zorganizuje strajk. Co do tego nie ma wątpliwości – odpowiedział wiceszef MEiN. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej