RAPORT

Pogarda

Tak Balcerowicz przewidywał bankructwo Polski. Zabawne zestawienie

Leszek Balcerowicz (fot. Claire Greenway/Getty Images)
Leszek Balcerowicz (fot. Claire Greenway/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Leszek Balcerowicz to były szef NBP, idol opozycji ds. ekonomicznych oraz zwolennik gospodarczego modelu neoliberalnego. W sieci pojawiło się zestawienie jego opinii z kilku ostatnich lat. Internauci przypomnieli, jak Balcerowicz, który alarmuje że grozi nam scenariusz turecki, wcześniej ostrzegał przed scenariuszem greckim, węgierskim, a nawet rumuńskim.

Tusk nie będzie zadowolony. Patryk Jaki znów go wypunktował

„Kaczyński wyciąga nas właśnie z Unii” – zaalarmował na Twitterze szef PO Donald Tusk. „To pan od lat prowadzi w Unii z Niemcami akcję niszczenia...

zobacz więcej

Pod koniec lipca Leszek Balcerowicz oceniał, że wprowadzanie programów socjalnych dla Polaków to „wyścig na populizm”. Zaznaczał, że dodatki socjalne – takie jak dodatek węglowy czy dodatkowe emerytury – powinny być skierowane tylko do najbiedniejszych. Ostrzegał przed scenariuszem greckim, w którym Polsce mogłoby grozić bankructwo.


Zobacz także ->  Balcerowicz autoryzował wywiad. Wg dziennikarza wykreślił pytania i odpowiedzi

 

Co ciekawe, o potencjalnym bankructwie ekonomista mówi już od przeszło 7 lat. Gdy w 2015 roku władzę w Polsce przejęło PiS, interia.pl pisała: „Według Balcerowicza propozycja uszczelnienia systemu podatkowego, która miałaby przynieść budżetowi 50 miliardów złotych oszczędności, to rozdawanie wirtualnych pieniędzy. W jego opinii, gdyby to wprowadzić, nasz deficyt budżetowy podwoiłby się, a Polska szłaby »w greckim kierunku«.


Użytkownicy sieci przypomnieli, że wcześniej Balcerowicz ostrzegał przed scenariuszem tureckim. Faktycznie, inflacja w Polsce jest obecnie bardzo wysoka i przekracza 15 proc. Do sytuacji panującej w Turcji droga jest jednak wciąż bardzo daleka, a skala nieporównywalna. Grupa ENAG, czyli niezależny turecki ośrodek zajmujący się badaniem inflacji, przekazał ostatnio, że inflacja w tym kraju wyniosła w 175 proc. rok do roku.


Zobacz także ->  Balcerowicz ostro o pomyśle Tuska: Niebywała populistyczna brednia

 

Kilka lat wcześniej Balcerowicz miał mówić, że „grozi nam węgierski scenariusz”, a obecnie współpracownicy ekonomisty ostrzegają przed „scenariuszem rumuńskim”.


„Obecnie w Polsce grozi nam tzw. scenariusz rumuński” – napisał Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, na którego czele swoi Balcerowicz. „W Rumunii mimo bardzo niskiej relacji długu do PKB (ok. 30 proc. PKB) po wybuchu globalnego kryzysu finansowego (w 2008 roku) doszło do »przesilenia fiskalnego« i w okresie napięć rynkowych Rumunia zmuszona była prosić o pomoc MFW i KE. Mamy (niestety) wiele analogii i podobnych tendencji” – ocenił.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej