RAPORT

Pogarda

Jasina: Pieniądze z KPO należą się polskiemu społeczeństwu

Łukasz Jasina (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Łukasz Jasina (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy należą się polskiemu społeczeństwu. W Programie 1. Polskiego Radia mówił, że nasz kraj wywiązał się ze wszystkich zobowiązań wynikających z przystąpienia do unijnego Funduszu Odbudowy.

Profesor prawa komentuje słowa von der Leyen. „To próba odwrócenia uwagi”

Ursula von der Leyen wciąż martwi się o stan praworządności w Polsce. O swoim obawach mówiła w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Do jej...

zobacz więcej

Łukasz Jasina podkreślił, że te środki są blokowane z powodów politycznych i wyraził nadzieję na zmianę postawy unijnych instytucji.


Przed dwoma miesiącami Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, zastrzegając, że jego wdrożenie zależy od wypełnienia tak zwanych kamieni milowych. Był wśród nich postulat likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


Polska ją zlikwidowała i powołała Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Szefowa Komisji Ursula von der Leyen stwierdziła jednak, że zmieniona ustawa jest wprawdzie „ważnym krokiem”, ale nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej.


Wezwała też do przywrócenia do orzekania zawieszonych sędziów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej